07 Ιουλίου 2024 22:10

Κολύμβηση - Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων: “Χρυσός” ο Ντούμας

Με ένα εκπληκτικό δεύτερο πενηντάρι, ο Ευάγγελος-Εφραίμ Ντούμας τερμάτισε πρώτος στον τελικό στα 100μ πρόσθιο στο ευρωπαϊκό υγρού στίβου εφήβων-νεανίδων στο Βίλνιους και αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης.

-

Ο Ευάγγελος-Εφραίμ Ντούμας αναδείχθηκε πρωταθλητής Ευρώπης καθώς τερμάτισε πρώτος στον τελικό των 100μ πρόσθιο, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Εφήβων/Νεανίδων στο Βίλνιους.

Το νεότερο μέλος της Ολυμπιακής αποστολής για τους Αγώνες στο Παρίσι, τερμάτισε σε χρόνο 1:00.80, δίνοντας στα ελληνικά χρώματα το πρώτο μετάλλιο στην εφετινή διοργάνωση, που συνολικά είναι το 61ο στην ιστορία της και 15ο χρυσό (13 ασημένια, 33 χάλκινα).

Ο αθλητής του Ολυμπιακού γύρισε τρίτος στα 50 μέτρα αλλά στη συνέχεια επιτάχυνε εκπληκτικά, αφήνοντας πίσω τον Νιλ Καντεβάλ (Ισπανία) και τον Μαξίμ Μανόλοφ (Βουλγαρία), που κάνοντας τον ίδιο χρόνο (1:01.10) μοιράστηκαν τη δεύτερη θέση.

Θεσσαλονίκη: Πέθανε κοριτσάκι που είχε νοσήσει από παρβοϊό

Υποβρύχιο “JANTINA”: Εντοπίστηκε η πλώρη του, 83 χρόνια μετά την βύθιση στο Αιγαίο (βίντεο)