25 Ιουνίου 2024 06:37 Τελευταία ενημέρωση : 25 Ιουνίου 2024 09:50

Copa America: Η Κολομβία νίκησε την Παραγουάη (βίντεο)

Με πρωταγωνιστή τον Χάμες Ροντρίγκες, η Κολομβία πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης κόντρα στην αξιόμαχη Παραγουάη.

-

Του Γιώργου Ανανίδα

Οι «Λος Καφετέρος» ξεκίνησαν δυναμικά το ματς και είχαν σαφώς περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες.

Οι προσπάθειές τους καρποφόρησαν στο 32’, όταν τη σέντρα του Χάμες Ροντρίγκες συνάντησε ο Ντάνιελ Μουνιός, κάνοντας το 1-0.

Έχοντας πια τον ρυθμό και το μομέντουμ, οι Κολομβιανοί βρήκαν μέσα σε 10 λεπτά και δεύτερο τέρμα.

Ο Λέρμα νίκησε τους Παραγουανούς στον αέρα και εκμεταλλευόμενος τη σέντρα του Χάμες, σημείωσε το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ευκαιρίες της ομάδας του Νέστορ Λορέντζο ήταν σαφώς περισσότερες, ωστόσο η Παραγουάη βρήκε ένα γκολ και άγχωσε το φαβορί.

Στο 69’, ο Ενσίσο «πετάχτηκε» πίσω από την άμυνα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, χάρη σε μία σέντρα «ξυράφι» του Σόσα.

Παρά τις πολλές φάσεις που δημιούργησε και με μία απόφαση για πέναλτι υπέρ της να ακυρώνεται από τον VAR, η Κολομβία νίκησε έστω και αγχωμένα και πήρε το τρίποντο στην πρεμιέρα της, στο Copa America.

Κολομβία - Παραγουαη

Όλοι οι αγώνες του Copa America, μέχρι και τον τελικό στις 13 Ιουλίου, μεταδίδονται ζωντανά από το ΑΝΤ1+ και τον ΑΝΤ1.

Οι 24 αγώνες της πρώτης φάσης του Copa America θα μεταδοθούν ζωντανά από το ΑΝΤ1+, ενώ ο ΑΝΤ1 θα μεταδώσει απευθείας τα 9 από τα 24 παιχνίδια, μεταξύ των οποίων όλα τα παιχνίδια της Αργεντινής και της Βραζιλίας.

Στην περιγραφή των αγώνων θα είναι οι Γιώργος Τριανταφυλλίδης, Δημοσθένης Γεωργακόπουλος, Μανώλης Μανής και Γιώργος Ανανίδας.

Παράλληλα, οι φίλοι του ποδοσφαίρου θα μπορούν να παρακολουθούν live και on demand, από οποιαδήποτε συσκευή, οποιαδήποτε στιγμή τους αγώνες μέσα από το ειδικό θεματικό κανάλι «COPA AMERICA» του ΑΝΤ1+, αλλά και τα highlights όλων των αναμετρήσεων μέσα από το antenna.gr.

WikiLeaks: Ο Τζούλιαν Ασάνζ είναι ελεύθερος (βίντεο)

Εορτολόγιο - 25 Ιουνίου: Ποιοι γιορτάζουν σήμερα

Καιρός: Νεφώσεις, τοπικές βροχές και πτώση της θερμοκρασίας την Τρίτη