19 Ιουνίου 2024 22:46 Τελευταία ενημέρωση : 19 Ιουνίου 2024 23:51

Ευρωπαϊκό υγρού στίβου: Μετάλλια για Σίσκο, Μάρκο και Ντουντουνάκη

Σε διάστημα μερικών λεπτών τα ελληνικά χρώματα πανηγύρισαν δύο δεύτερες και μια τρίτη θέση στο Βελιγράδι

-

Στην τελευταία χεριά έχασε το χρυσό μετάλλιο ο Απόστολος Σίσκος, στον τελικό των 200μ ύπτιο του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Βελιγράδι.

Ο 19χρονος Έλληνας πρωταθλητής ήταν μπροστά σε όλη τη κούρσα αλλά έχασε την πρώτη θέση από τον Ουκρανό Ολεκσάντρ Ζελτιάκοφ για 0,3 εκατοστά του δευτερολέπτου.

ΣΙΣΚΟΣ

Ο Σίσκος κατάκτησε το ασημένιο μετάλλιο, το πρώτο του στη κατηγορία Ανδρών, σημειώνοντας ταυτόχρονα ένα μεγάλο πανελλήνιο ρεκόρ με επίδοση 1:55.42 (1:56.34 είχε ο Απόστολος Χρήστου από τις 17/5/2024), ενώ ο Ζελτιάκοφ έκανε 1:55.39.

Μερικά λεπτά αργότερα η Άννα Ντουντουνάκη κατάκτησε το χάλκινο μετάλλιο στα 50μ. πεταλούδα. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια «έσπασε» την κατάρα της 4ης θέσης στο αγώνισμα και με χρόνο 26.18 ανέβηκε στο τρίτο σκαλί του βάθρου.

Είναι το δεύτερο μετάλλιο για την Χανιώτισσα κολυμβήτρια στη διοργάνωση μετά το χρυσό στα 100μ πεταλούδα (2021), αλλά στα 50μ ήταν τέταρτη το 2021 και το 2022.

«Ασημένιος» στα 800 μέτρα ελεύθερο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα υγρού στίβου του Βελιγραδίου ο Δημήτρης Μάρκος.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε σε 7.48.59, σημειώνοντας νέο πανελλήνιο ρεκόρ στο αγώνισμα και καταρρίπτοντας το δικό του 7:49.97 από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα τον περασμένο Φλεβάρη.

«Χαίρομαι για το χρόνο, πλησιάζω τους κορυφαίους αθλητές στον κόσμο», δήλωσε ο ίδιος μετά την κούρσα του.

Νικητής της κούρσας ήταν ο Ουκρανός Μιχάιλο Ρόμαντσουκ, ο οποίος τερμάτισε σε 7:46.20, και τρίτος ο Ούγγρος Ζάλαν Σάρκανι με 7:49.29.

Κικίλιας για φωτιά στη Βάρης - Κορωπίου: Υπάρχει βίντεο με εμπρηστή

Κούγιας: Στην Ελλάδα εγκαθιδρύθηκε χούντα ομοφυλόφιλων

ΣΥΡΙΖΑ - Γιώργος Τσίπρας: Αιχμές για “απόλυση από τον Κασσελάκη”