19 Μαΐου 2024 20:30

Formula 1: Νίκη με άγχος για τον Φερστάπεν στην Ίμολα

Επιστροφή στις νίκες για τον Μαξ Φερστάπεν, ο οποίος άντεξε στην πίεση που του άσκησε ο Νόρις στους τελευταίους γύρους του Grand Prix της Ίμολα. Πως διαμορφώνεται η βαθμολογία οδηγών και κατασκευαστών μετά τον αγώνα της Ίμολα.

-

Ο Μαξ Φερστάπεν ξεκίνησε από την 1η θέση στο γκραν πρι της Formula 1 στην Ίμολα και στην 1η τερμάτισε κιόλας, αν και δέχθηκε μεγάλη πίεση στο τέλος από τον Λάντο Νόρις που ήταν στη 2η θέση, με τον Σαρλ Λεκλέρ να παίρνει την 3η.

Ο Ολλανδός της Red Bull, ο οποίος έχει κατακτήσει το πρωτάθλημα τα τελευταία τρία χρόνια, το Σάββατο (18/5) ισοφάρισε το ρεκόρ του αείμνηστου Άιρτον Σένα παίρνοντας την pole position για 8ο συνεχόμενο αγώνα και μία μέρα μετά πανηγύρισε και τη νίκη.

Μια νίκη που ήρθε με άγχος αφού ο Νόρις ανέβασε ρυθμό μετά τον 53ο γύρο, πλησίασε πολύ και τελικά τερμάτισε στη θέση με απόσταση μόλις 7 δέκατα του δευτερολέπτου από τον Φερστάπεν, ο οποίος πανηγύρισε την 5η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα και είναι και πάλι το φαβορί.

Από εκεί και πέρα, στην 3η θέση τερμάτισε ο Λεκλέρ και η Ferrari βρέθηκε στο βάθρο της Ίμολα για πρώτη φορά μετά το 2006 ενώ στην 4η τερμάτισε ο Πιάστρι και στην 5η ο Σάινθ, με τους Χάμιλτον, Ράσελ, Πέρεζ, Στρολ και Τσουνόντα να συμπληρώνουν τη 10άδα.

Στις ομάδες, η Ferrari κρατά ζωντανό το όνειρο της διεκδίκησης του τίτλου κατασκευαστών, καθώς με 212 βαθμούς υστερεί κατά 56 βαθμών της Red Bull Racing. Δείτε αναλυτικά τις βαθμολογίες της F1, μετά από το GP της Εμίλια Ρομάνια 2024: