Αθλητικά
Παγκόσμιο Στίβου – Γλασκώβη: Ο Τσιάμης στην ελληνική αποστολή
Από 9 αθλητές τελικά θα αποτελείται η ελληνική αποστολή για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κλειστού Στίβου. Δείτε τους αθλητές μας που θα αγωνιστούν στην Γλασκώβη.
![Παγκόσμιο Στίβου – Γλασκώβη: Ο Τσιάμης στην ελληνική αποστολή](https://ant1media.azureedge.net/imgHandler/1000//a43ac97d-fea2-4aad-8a39-1b294439608f.jpg)
Μπορεί οι δηλώσεις συμμετοχής για το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Γλασκώβης να έκλεισαν τα μεσάνυχτα της 22ας Φεβρουαρίου όμως το βράδυ της Παρασκευής (23/2) υπήρξε μια ευχάριστη εξέλιξη για την ελληνική ομάδα.
Μετά από επικοινωνία της World Athletics με τον ΣΕΓΑΣ έγινε γνωστό ότι και ο Δημήτρης Τσιάμης έχει δικαίωμα συμμετοχής στην κορυφαία διοργάνωση της χειμερινής περιόδου.
Έτσι η ελληνική ομάδα θα βρεθεί στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού με 9 αθλητές και αθλήτριες, δηλαδή με μια από τις μεγαλύτερες αποστολές που έχει στείλει η χώρα μας στη συγκεκριμένη διοργάνωση τα τελευταία χρόνια! Για τον Δημήτρη Τσιάμη αυτή θα είναι η τρίτη του συμμετοχή σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου.
Μάλιστα ο άλτης που προπονείται με τον Παναγιώτη Μαρκιανίδη το βράδυ της Παρασκευής (23/2) αγωνίστηκε στο μίτινγκ της Μαδρίτης όπου πήρε την πέμπτη θέση στο τριπλούν με καλύτερο άλμα στα 16,20 μέτρα.
Η ελληνική ομάδα για το Παγκόσμιο:
Άνδρες
- 60 μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
- 60 μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)
- Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΟΣΦΠ)
- Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς)
- Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ)
Γυναίκες
- 60 μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)
- 60 μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Ηλιούπολης)
- Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς)
- Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης)
Σεισμός στις Αλκυονίδες: Σαν σήμερα τα 6,7 Ρίχτερ “χτύπησαν” Αττική, Βοιωτία και Κορινθία
Λουτράκι - Λειψυδρία: Σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης κηρύχθηκε ο Δήμος