Τεχνολογία
Το “πείραμα” του δεύτερου lockdown στην Αθήνα
Η σύγκριση με την πρώτη καραντίνα και η απορία του Γεράσιμου Χουλιάρα.
![Το “πείραμα” του δεύτερου lockdown στην Αθήνα](https://ant1media.azureedge.net/imgHandler/1000//81e17b71-07e2-4be1-a945-313dc77a4bfe.jpg)
Η Αττική κινείται και πάλι σε ρυθμούς lockdown τις τελευταίες ημέρες.
Ωστόσο, ένα πείραμα που έκανε ο διευθυντής Ερευνών του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου Αθηνών, Γεράσιμος Χουλιάρας, δείχνει μια σημαντική διαφορά με την πρώτη καραντίνα της χρονιάς λόγω της πανδημίας του κορονοϊού.
Σε ανάρτησή του στο Facebook, ο κ. Χουλιάρας εξηγεί: «Τα δύο σημερινά σεισμογραφήματα από το Θησείο (ATH) και την Πεντέλη (PTL) ξεκινούν την καταγραφή τους όπως φαίνεται αριστερά ώρα 12:00 Γκρήνουιτς δηλαδή 02:00 ώρα Ελλάδος.
Μπορείτε να επιβεβαιώσετε ότι η Αθήνα-Θησείο έχει πιο πολύ "θόρυβο" που ξεκινάει τις πρώτες πρωινές ώρες ενώ η Πεντέλη συνεχίζει να καταγράφει σε πλήρη ησυχία.
Όταν είχα κάνει το ίδιο πείραμα τις πρώτες ημέρες καραντίνας στην Αθήνα την άνοιξη δεν περπατούσε ούτε μυρμήγκι και η καταγραφή ήταν το ίδιο ήσυχη όπως και ο σεισμογράφος στην Πεντέλη.
Που πάει αυτός ο κόσμος ; σίγουρα όχι σε τηλεργασία σήμερα».