22 Μαΐου 2019 22:24

Στα… ίσα με την ΑΕΚ ο Χολαργός

Σε τρίτο παιχνίδι θα κριθεί η πρόκριση μεταξύ Χολαργού και ΑΕΚ για τα ημιτελικά των play off της Basket League.

-

Σε τρίτο αγώνα θα κριθεί η πρόκρισή στα ημιτελικά των πλέι οφ της Α1 Ανδρών, μεταξύ Χολαργού και ΑΕΚ. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη υπερασπίστηκε την έδρα της με 88-72, απέναντι στην Ένωση, ισοφαρίζοντας σε 1-1 την σειρά στην προημιτελική φάση και οδηγώντας τη σε τρίτο ματς, πίσω στο ΟΑΚΑ (25/5).

Οι Τάλτον και Χόκινς φρόντισαν και με το... παραπάνω να καλύψουν το κενό του τραυματία Βλάντο Γιάνκοβιτς στην επίθεση, σημειώνοντας από 18 πόντους και οδηγώντας εκ του ασφαλούς τον Χολαργό στην ισοφάριση, απέναντι σε μία ΑΕΚ που στερήθηκε διάρκειας σε όλους τους τομείς...

Με την αστοχία να έχει... εγκατασταθεί με το... καλημέρα στην επίθεση της ΑΕΚ (μόλις 4/13 σουτ στο α' δεκ.), η Ένωση έχασε γρήγορα την επαφή με τον Χολαργό (13-4 στο 5΄), έκλεισε την πρώτη περίοδο στο -11 (24-13) και ουσιαστικά δεν απείλησε σε κανένα σημείο του αγώνα τους γηπεδούχους. Η απογοητευτική εικόνα της ΑΕΚ βοήθησε τον Χολαργό να εκτοξεύσει τη διαφορά στο +19 (31-13 στο 12΄) και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια σε απόσταση ασφαλείας (45-32). Ο Χολαργός δεν κατέβασε ταχύτητα ούτε στο δεύτερο ημίχρονο, έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +19 (72-53), για να εκτοξεύσει τη διαφορά στο 32΄ στο +23 (79-56) και να φτάσει χωρίς άγχος στο τελικό 88-72.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 45-32, 72-53, 88-72

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Άρης Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13 (3), Τάλτον 18 (2), Καλαϊτζάκης 6, Αγκμπελέζε 10, Λοβ 6, Κώττας 8, Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης 3 (1), Οκερεαφόρ 4, Χόκινς 18 (3).

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Χάντερ 15, Τζέιμς 4, Σαντ-Ρος 8 (2), Θίοντορ 6 , Γιορκ 11 (3), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 10 (1), Λαρεντζάκης 10 (2), Γιαννόπουλος 3 (1), Εμπάκουε 2.