Μπάσκετ

27 Ιανουαρίου 2019 19:02

Νίκες για Ολυμπιακό και Προμηθέα

Οι “ερυθρόλευκοι” επιβλήθηκαν εύκολα της Κύμης ενώ και η αχαϊκή ομάδα πέτυχε σπουδαία νίκη επί του Περιστερίου.

-

Χωρίς να χρειαστεί να φορτσάρει ιδιαίτερα, ο Ολυμπιακός επικράτησε 92-69 της Κύμης στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας, για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Ο Ζακ ΛεΝτέι με 20 πόντους και 7 ριμπάουντ και ο Βασίλης Σπανούλης με 16 ήταν οι κορυφαίοι των «ερυθρολεύκων», που ανέβηκαν στο 14-1 και παραμένουν στην κορυφή (έχοντας δύο ματς περισσότερα από τον αήττητο Παναθηναϊκό).

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 42-32, 64-51, 92-69

Οι Πειραιώτες, που παρατάχθηκαν χωρίς τον Κώστα Παπανικολάου, προηγήθηκαν 13-5 στο 7΄, αλλά στη συνέχεια τρία σερί καλάθια του Τουντζιαράκη κι ένα τρίποντο του Πουλιανίτη έδωσαν στιγμιαία προβάδισμα (13-14) στην Κύμη. Ο Τουπάν ευστόχησε σε τρίποντο σχεδόν στην εκπνοή του πρώτου δεκάλεπτου και στη δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός «έτρεξε» ένα σερί 11-0 και ξέφυγε 34-18 στο 16΄. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 42-32 στο ημίχρονο και έδειξαν... απειλητικές διαθέσεις, πλησιάζοντας στους τρεις (50-47 στο 25΄, με σερί 10-0). Το τάιμ-άουτ που κάλεσε ο Ντέιβιντ Μπλατ έφερε την αντίδραση του Ολυμπιακού, ο οποίος πέτυχε 12 αναπάντητους πόντους (62-47) και ουσιαστικά «καθάρισε» το ματς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους και το τελικό 92-69 ήρθε φυσιολογικά.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ - ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Σπουδαία νίκη με 86-79 πέτυχε και ο Προμηθέας Πατρών επί του Περιστερίου στο κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου», για τη 15η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ.

Η αχαϊκή ομάδα έγινε η πρώτη που περνά νικηφόρα φέτος από την έδρα του ΓΣΠ και τον έπιασε στη βαθμολογία με 25β. (όσους έχουν επίσης ΠΑΟΚ και ΑΕΚ), αποκτώντας και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 34-46, 62-63, 79-86