08 Ιανουαρίου 2019 23:07

“Έπεσε”… μαχόμενη η ΑΕΚ στη Γερμανία

Ήττα στις… λεπτομέρειες για την Ένωση από την Μπάμπεργκ για το BCL..

-

Το εκπληκτικό σερί νικών της ΑΕΚ σταμάτησε στη Βαμβέργη κόντρα στην Μπάμπεργκ (77-73), αλλά η «Ένωση» έχει κάθε λόγο να αισιοδοξεί για το μέλλον της.

Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έπειτα από 8 συνεχόμενες νίκες έπεσε στο 8-2, αλλά η αγωνιστική της εικόνα σε μια από τις δυσκολότερες έδρες της διοργάνωσης ήταν απόλυτα θετική και ο Ιταλός τεχνικός μπορεί να... ονειρεύεται, πως όταν μπει και στην εξίσωση ο Θίοντορ, η ομάδα του θα ανέβει επίπεδο.

Σε ό,τι αφορά την αναμέτρηση, Μπάμπεργκ και ΑΕΚ συμβάδιζαν στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκειά της με τις εναλλαγές στην πρωτοπορία του σκορ να είναι πάρα πολλές, ωστόσο στην 4η περίοδο οι Γερμανοί είχαν πιο καθαρό μυαλό και πήραν διαφορά 8 πόντων (70-62) στα πέντε λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα. Ωστόσο, οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να επιστρέψουν (71-71) στα 2'30'' πριν από την ολοκλήρωση του 40λέπτου, πηγαίνοντας το ματς στο τελευταίο σουτ. Σε εκείνο το σημείο, ο Λαρεντζάκης που βρέθηκε δύο φορές αμαρκάριστος από τα 6,75, δεν μπόρεσε να βρει... διχτάκι και έτσι η ΑΕΚ ηττήθηκε στις λεπτομέρειες (77-73).

Κορυφαίοι για την ΑΕΚ ήταν οι Σάκοτα (15π., 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χάντερ (14π.), ενώ Ματσιούλις (12π., 5 ριμπάουντ) και Γκρίφιν (11π., 6 ριμπάουντ) είχαν καλές στιγμές στο παιχνίδι, αλλά όχι και την απαιτούμενη διάρκεια.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 39-39, 56-55, 77-73