25 Φεβρουαρίου 2017 20:49

Μπάσκετ: Νίκη παραμονής για τα Τρίκαλα

Εντυπωσιακή εμφάνιση του Μπάρλοου που μέτρησε 21 πόντους.

-

Ο Κέλσι Μπάρλοου συνέχισε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις του στην Α1 Ανδρών, οδηγώντας τα Τρίκαλα στη νίκη επί του Ρεθύμου με 76-66 στη θεσσαλική πρωτεύουσα. Ο Αμερικανός άσος μέτρησε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ παίζοντας για 37:23 λεπτά! Για τα Τρίκαλα, που έφτασαν στην κατάταξη τους Κρήτες, η σημερινή ήταν η όγδοη νίκη σε 19 αγώνες.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-28, 56-41, 76-66.

Ο αγώνας κρίθηκε στην επιθετική αφλογιστία των φιλοξενούμενων που μέτρησαν μόλις 9/31 τρίποντα, με τους Φιτζπάτρικ, Τάλτον και Μανωλόπουλος να «σπάνε» τα καλάθια. Οι Θεσσαλοί ξέφυγαν στη δεύτερη περίοδο, μεγάλωσαν τη διαφορά στην τρίτη και παρά την προσπάθεια του Ρεθύμνου να επανέλθει στο τελευταίο δεκάλεπτο, κράτησαν ως το τέλος την πολύτιμη νίκη και άρχισαν να σκέφτονται δειλά-δειλά τα πλέι οφ.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Καστρίτης): Κάφεϊ 15 (1), Εζιούκου 8, Μπιρούτα 13, Τσαγκαράκης 9 (3), Μπάρλοου 21 (2), Λίποβι 7 (1), Πουλιανίτης, Καλλές, Βαρυτιμιάδης, Μανωλόπουλος 3 (1).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 8 (1), Άρνολντ 17 (3), Φιτζπάτρικ 11 (2), Τάλτον 11 (3), Ραζής, Καμπερίδης 3, Λέμον Τζούνιορ 6, Γιαννόπουλος 11.