Μπάσκετ

03 Ιανουαρίου 2017 22:18

“Λύγισε” στην παράταση ο Άρης

Με… “τρελό” τρίποντο του Ορελικ στα τελευταίο 1’’ της παράτασης, η Μπάνβιτ νίκησε τον Άρη 95-94 στην Μπαντίρμα.

-

Ο Άρης έχασε με 95-94 στην τελευταία επίθεση της παράτασης από την Μπάνβιτ με το σουτ του Ορελικ (κ.α. 80-80), με λάθος υπόδειξη από τους διαιτητές, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του Champions League κι έχασε την ευκαιρία να “καπαρώσει” την πρώτη δυάδα το πρώτου ομίλου, μένοντας προσωρινά στην τέταρτη θέση, με τους Τούρκους να ανεβαίνουν δεύτεροι.

Το ματς πέρασε από πολλές διακυμάνσεις, έως ότου οδηγηθεί στην παράταση με διαιτητικό «έγκλημα» . Στον έξτρα χρόνο οι Τούρκοι βρέθηκαν στο +9, όμως ο Άρης προηγήθηκε με 93-94 (σερί 9-0), μέχρι να έρθει η τελευταία φάση και το τρίποντο του Ορελικ που έριξε τους “κίτρινους” στο… καναβάτσο. .

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τίοντορ με 22 πόντους και από τους «κιτρινόμαυρους» ξεχώρισε ο Κάμινγκς με 19 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 45-38, 62-57, 80-80(κ.α), 95-94

Μπάνβιτ: Μούριτς, Κούλιγκ 15, Γκετσίμ 3(1), Γεκάλπ, Όρελικ 17(3/8τρ), Βίντμαρ 9, Τσάπελ 9(1), Κορκμάζ 20(4/5τρ, 5ρ), Θίοντορ 22(1/5τρ, 6ρ, 14ασ)

Άρης: Ξανθόπουλος 2, Τσαϊρέλης 2, Τζένκινς 18(2/7τρ, 6ρ), Κάμινγκς 19(3/6τρ, 6ασ), Ζάρας 12(2), Μούρτος, Σίμτσακ 6, Μπάκνερ, Γιάνκοβιτς 5(1), Καββαδάς 10(5ρ), Ντραγκίτσεβιτς 20(3/3τρ)