Μπάσκετ

12 Νοεμβρίου 2016 19:36

Basket League: Παλικαρίσια νίκη του Άρη

Μετά από δύο παρατάσεις επικράτησε 99-94 του Κόροιβου, στην Αμαλιάδα, επιστρέφοντας από το -22. Λυτρωτής ο Μαρμπλ, πολύτιμοι Κάμινγκς και Γιάνκοβιτς.

-

Ο Άρης επέστρεψε από την... κόλαση και πανηγύρισε την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην Αμαλιάδα μετά τις δύο σερί ήττες την προηγούμενη διετία. Οι «κίτρινοι» επικράτησαν 99-94 του Κοροίβου, αν και χρειάστηκε να επιστρέψουν από το -22 και να στείλουν το ματς σε δύο παρατάσεις.

Ο Ντέβιν Μαρμπλ ήταν αυτός που κράτησε όρθια την ομάδα του σκοράροντας στο φινάλε του 40λεπτου και του 45λεπτου, ενώ Γιάνκοβιτς και Κάμινγκς έδωσαν πολύτιμες λύσεις. Ο Μπράουν με 27 πόντους ξεχώρισε από τους γηπεδούχους, αλλά αστόχησε σε κρίσιμα σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 51-37, 67-58, 76-76 (καν. αγ.), 90-90 (1η πρτ.), 94-99 (2η πρτ.)