Μπάσκετ

24 Ιουλίου 2016 20:52

Στα… “σαλόνια” η Εθνική Νέων

Νίκησε με 73-67 την Κροατία στο “μικρό τελικό” του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος U20 και  ανέβηκε στην Α΄ κατηγορία.

-

Βρέθηκε από την “κόλαση” στον “παράδεισο” και από εκεί στην Α’ κατηγορία!

Η Εθνική Νέων αν και έχανε με 15 πόντους στο πρώτο 20λεπτο (26-41), “μεταμορφώθηκε” στο δεύτερο μέρος και νίκησε την Κροατία.

Οι παίκτες του Ηλία Παπαθεοδώρου αποφάσισαν να παίξουν άμυνα και με… καταιγίδα τριπόντων στην τρίτη περίοδο (32-8 επιμέρους σκορ) αλλά και με ολύμπια ψυχραιμία στην τέταρτη περίοδο έφτασαν στη μεγάλη νίκη με 73-67.

Κορυφαίοι για την Εθνική οι Χαραλαμπόπουλος (16 πόντοι, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος (17 πόντοι, 4 ασίστ), ο οποίος όμως αποβλήθηκε με 5 φάουλ και τεχνική ποινή 8 λεπτά πριν από τη λήξη, και Σταμάτης που μίλησε στα δύσκολα (12 πόντοι, 5 ριμπάουντ).  Από τους Κροάτες ξεχώρισαν ο Μαζάλιν με 30 πόντους σε 40 λεπτά και Μπαντζίμ με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 26-41, 58-49

Ελλάδα (Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος, Κώττας, Κόνιαρης, Τσαλμπούρης, Σκουλίδας, Μπιλλής, Σταμάτης, Χαραλαμπόπουλος, Δίπλαρος, Μουράτος, Λούντζης, Αντετοκούνμπο.

Κροατία (Σέσαρ): Καπούστα, Φιλίποβιτς, Μάιτσουνιτς, Μπάτζιμ, Κάρατσιτς, Ντομίνοβιτς, Μπόζιτς, Πέρκοβιτς, Βουίτσεβιτς, Μίκσιτς, Μάζαλιν, Γιάμπροβιτς.