Μπάσκετ
Μπάσκετ: Τους αντιπάλους της για το προολυμπιακό μαθαίνει σήμερα η Εθνική ομάδα
Η κλήρωση θα γίνει το απόγευμα στη Γενεύη κι εκτός των αντιπάλων θα μάθουμε και σε ποια χώρα εκ των Ιταλία, Σερβία και Φιλιππίνες θα φιλοξενηθεί το τουρνουά που θα συμμετάσχουμε.
![Μπάσκετ: Τους αντιπάλους της για το προολυμπιακό μαθαίνει σήμερα η Εθνική ομάδα](https://ant1media.azureedge.net/imgHandler/1000//7e66084f-8e26-4620-a2af-b884b2fc25d3.jpg)
Τους αντιπάλους, αλλά και τη χώρα που θα φιλοξενήσει το προολυμπιακό τουρνουά στο οποίο θα αγωνιστεί η Εθνική μας ομάδα μπάσκετ, θα μάθουμε σήμερα το απόγευμα, στην κλήρωση που θα γίνει στις 19:30 στη Γενεύη της Ελβετίας.
Οι 18 ομάδες που θα διεκδικήσουν τα 3 εναπομείναντα εισιτήρια χωρίστηκαν σε 6 γκρουπ δυναμικότητας και ο διαχωρισμός τους έγινε από τη FIBA με βάσει και τη δυναμικότητα αλλά και με γεωγραφικά κριτήρια ώστε να είναι όσο το δυνατόν ισοδύναμοι.
Οι 3 χώρες που θα φιλοξενήσουν τα ισάριθμα τουρνουά, από τις 4 ως τις 10 Ιουλίου, είναι: Ιταλία (Τορίνο), Σερβία (Bελιγράδι) και Φιλιππίνες (Μανίλα).
Τα γκρούπ:
Group 1: Γαλλία, Σερβία, Ελλάδα
Group 2: Ιταλία, Τσεχία, Καναδάς
Group 3: Φιλιππίνες, Ιράν, Ιαπωνία
Group 4: Αγκόλα, Τυνησία, Σενεγάλη
Group 5: Λετονία, Κροατία, Τουρκία
Group 6: Μεξικό, Πουέρτο Ρίκο, Νέα Ζηλανδία
Ακολουθήστε το antenna.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις!