Ευρωμπάσκετ 2015

07 Σεπτεμβρίου 2015 21:23

Νίκη της Βοσνίας με δύο buzzer beater του Κικάνοβιτς

Η ομάδα του Ιβάνοβιτς επικράτησε με 86-84 του Ισραήλ στην παράταση και αναπτέρωσε τις όποιες ελπίδες έχει για πρόκριση στη φάση των «16».

-

Η Βοσνία/Ερζεγοβίνη πανηγύρισε την «παρθενική» νίκη της στον 1ο όμιλο του Ευρωμπάσκετ 2015, που φιλοξενείται στο Μονπελιέ, και αναπτέρωσε τις όποιες ελπίδες έχει για πρόκριση στη φάση των «16».

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς επικράτησε με 86-84 του Ισραήλ στην παράταση (75-75κ.α.), υποχρεώνοντας τον Όμρι Κάσπι, που ήταν και σήμερα απολαυστικός (29π., 6ρ., 5ασ.), και την... παρέα του στην πρώτη τους ήττα.

Η Βοσνία γύρισε το ματς από το -16 και με δύο buzzer beater του Κικάνοβιτς σε κανονική διάρκεια και παράταση πήρε τη νίκη.

Ο 26χρονος σέντερ της Άλμπα Βερολίνου έστειλε το ματς με το Ισραήλ στην παράταση, κάνοντας το 75-75 με το μοναδικό τρίποντο που επιχείρησε στον αγώνα! Εν συνεχεία, χάρισε τη νίκη με καλάθι σε "νεκρό" χρόνο έπειτα από την ασίστ του Ρένφρο! Ο ήρωας της Βοσνίας τελείωσε το ματς με 17 πόντους (7/15 δίποντα, 1/1 τρίποντο), 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ κι 1 κλέψιμο σε 39'52".

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 45-35, 60-60, 75-75 κ.α., 84-86.

Ισραήλ (Εντελστάιν): Γιβζόρι 2, Ντόουσον 1, Μέκελ 14 (2), Ελιγιάχου 14, Κάσπι 29 (3), Λίμοναντ 6, Καντίρ, Οχαγιόν 6 (2), Γκριν, Φίσερ 12.

Βοσνία (Ιβάνοβιτς): Πάσαλιτς 3 (1), Στιπάνοβιτς 16, Σουτάλο 12, Μπάβτσιτς, Γκόρντιτς 22 (3), Κικάνοβιτς 17 (1), Πέρσιτς, Μιλόσεβιτς 2, Ρένφρο 12 (3), Βράμπατς, Αλμπίγιανιτς 2.