06 Σεπτεμβρίου 2015 00:19

Νικηφόρα πρεμιέρα για Γαλλία και Τουρκία

Έστω και δύσκολα, Γαλλία και Τουρκία πέρασαν τα εμπόδια της Φινλανδίας και της Ιταλίας, αντίστοιχα, και ξεκίνησαν ιδανικά τις υποχρεώσεις τους στο Ευρωμπάσκετ.

-

Απρόσμενη, αλλά νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα της Γαλλίας στο Ευρωμπάσκετ. Οι «τρικολόρ» αν και τα… χρειάστηκαν απέναντι στη Φινλανδία, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην παράταση με 97-87, ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στον Α' όμιλο της διοργάνωσης.

Οι Φινλανδοί, που κυνηγούσαν στο σκορ τους αντιπάλους τους καθ όλη τη διάρκεια του αγώνα, έκαναν ένα ξέσπασμα στην τελευταία περίοδο και από το 74-60 σε βάρος τους, ισοφάρισαν σε 81-81 με τρίποντο του Σάλιν, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί, οι Γάλλοι παρουσιάστηκαν συγκεντρωμένοι και δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στη Φινλανδία, φτάνοντας εν τέλει στη νίκη με 97-87.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-37, 68-60, 81-81 (κ.α.), 97-87.

Γαλλία (Κολέ): Βέστερμαν, Μπατούμ 16, Λοβέρν 13 (7 ριμπ.), Καουντί 2, Πάρκερ 23 (1), Φουρνιέ 8 (2), Πιετρούς, Ντε Κολό 16 (2 τρίπ., 7 ριμπ., 6 ασ.), Ντιό 8, Ζελαμπάλ, Γκομπέρ 11, Τζαϊτέ.

Φινλανδία (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 2, Χαφ 7 (1), Λι 10, Σάλιν 14 (3), Κοτί 2, Κοπόνεν 15 (1 τρίπ., 7 ασ.), Νουούτινεν 6, Καουνίστο, Κάβεν 3 (1), Άχονεν, Ουίλσον 21 (1), Μέρφι 7 (1 τρίπ., 11 ριμπ.).

Ιταλία - Τουρκία

Νικηφόρο ξεκίνημα στο Ευρωμπάσκετ έκανε και η Τουρκία, που επικράτησε δύσκολα με 89-87 στο ντέρμπι με την Ιταλία στο Βερολίνο, στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του Β΄ ομίλου της διοργάνωσης.

Οι Τούρκοι μπήκαν δυναμικά στο παρκέ και ξέφυγαν με το… καλημέρα στο +13 (13-26), ενώ στο δεύτερο δεκάλεπτο αύξησαν κι άλλο το προβάδισμά τους (24-40), πριν μειώσουν οι Ιταλοί σε 42-51, στο τέλος του ημιχρόνου. Η «σκουάντρα ατζούρα» μείωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο, πλησιάζοντας στο -5 (61-66), ωστόσο η Τουρκία κατάφερε και πάλι να ξεφύγει με 67-76 στην 4η περίοδο.

Οι Ιταλοί αντέδρασαν εκ νέου και μείωσαν αρχικά στο -4 (72-76) και στη συνέχεια στο -2 (81-83), με αποτέλεσμα το τελευταίο ενάμισι λεπτό να μετατραπεί σε θρίλερ. Οι Τούρκοι έκαναν το 84-88, ο Ντατόμε απάντησε για το 86-88 και ο Γκαλινάρι με μία βολή έκανε το 87-88, 7΄΄ πριν το τέλος, όμως η Τουρκία πήρε στο φινάλε τη νίκη με 87-89.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 42-51, 61-66, 87-89.

Ιταλία (Πιανιτζιάνι): Μπελινέλι 14 (2), Αραντόρι, Τζεντίλε 12 (1), Γκαλινάρι 33 (1), Μπαρνιάνι 12 (2), Κουζίν 2, Ντατόμε 7 (1), Μέλι 2, Τσιντσιαρίνι, Χάκετ 5 (1).

Τουρκία (Αταμάν): Γκιουλέρ 9, Οσμάν 12 (2), Ιλιασόβα 17 (2), Ερντέν 22, Μαχμούτογλου 8 (2), Μουχάμεντ 17 (2), Κοκσάλ, Αλντεμίρ 4.