Ευρωμπάσκετ 2015

06 Σεπτεμβρίου 2015 00:05

Πήρε το ντέρμπι στην πρεμιέρα η Κροατία

Η Κροατία στρέφεται τώρα στον κρίσιμο αγώνα της Κυριακής (22:00, ΑΝΤ1 και Αnt1news.gr) με την Εθνική μας.

-

Με «όπλο» τον κόσμο της, η Κροατία επιβλήθηκε με 80-73 της Σλοβενίας στο Ζάγκρεμπ, στην πρεμιέρα του Γ΄ ομίλου του Ευρωμπάσκετ, ξεκινώντας με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στη διοργάνωση.

Οι Κροάτες βρέθηκαν να κυνηγούν στο πρώτο δεκάλεπτο τους αντιπάλους τους (17-23), όμως από τα μισά της δεύτερης περιόδου άρχισαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους, περνώντας μπροστά στο σκορ. Στο τέλος του ημιχρόνου βρέθηκαν στο +6 (44-38), ενώ στο τρίτο δεκάλεπτο εκτόξευσαν τη διαφορά ακόμη στους 13 πόντους (63-50), πριν γίνει το 65-54, με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα το προβάδισμά τους και στο 4ο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο τελικό 80-73. Πλέον, οι Κροάτες στρέφονται στο παιχνίδι της Κυριακής (22:00, ζωντανά στον ΑΝΤ1 και τον Ant1news.gr) με την Εθνική μας, που νίκησε νωρίτερα με 85-65 τα Σκόπια.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 44-38, 65-54, 80-73.

Κροατία (Περάσοβιτς): Τόμιτς 5, Ρούντεζ 3, Στίπτσεβιτς 2, Μπογκντάνοβιτς 9, Σάριτς 6, Τόμας, Ούκιτς 2, Σιμόν 19, Ντρέιπερ, Μπιλάν, Ζόριτς 17, Χεζόνια 12

Σλοβενία (Ζντοβτς): Γιοκσίμοβιτς 3, Ρούπνικ, Πρέπελιτς 4, Μπλάζιτς 11, Νίκολιτς 2, Ντράγκιτς 11,Ζούπαν 10, Μπάλαζιτς 4, Ζάγκορατς, Όμιτς 10, Κλόμπουτσαρ 3, Σλόκαρ 6