Ευρωμπάσκετ 2015

05 Σεπτεμβρίου 2015 18:00

Με το δεξί... ξεκίνησαν Πολωνία και Γερμανία στο Ευρωμπάσκετ

Τα φαβορί καρδιοχτύπησαν αλλά τελικά κατάφεραν να επικρατήσουν των αντιπάλων τους στην πρεμιέρα.

-

Δυσκολεύτηκαν αλλά τελικά πήραν το ροζ φύλλο αγώνα η Πολωνία κόντρα στην Βοσνία Ερζεγοβίνη και η Γερμανία κόντρα στην Ισλανδία, για τον πρώτο και δεύτερο όμιλο αντίστοιχα.

Το παιχνίδι ανάμεσα στην Πολωνία και την Βοσνία Ερζεγοβίνη ήταν ντέρμπι στα πρώτα 15 λεπτά, αλλά μετά οι Πολωνοί επέβαλαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να αποσπαστούν στο σκορ και να κλείσουν το ημίχρονο με διψήφια διαφορά πόντων.

Οι Βαλκάνιοι όμως δεν το έβαλαν κάτω κι άρχισαν να ροκανίζουν την διαφορά μειώνοντας στο καλάθι στα τελευταία δευτερόλεπτα. Δυο εύστοχες βολές του Σλότερ όμως, έγραψαν το τελικό 68-64 για τους Πολωνούς.

Eurobasket 2015 - Πολωνία - Βοσνία

Η Γερμανία έκανε τα εύκολα δύσκολα και παρότι προηγήθηκε ακόμα και με 18 πόντους τα χρειάστηκε  στο τέλος και τελικά πήρε  μια αγχωτική νίκη με σκορ 71-65 επί των αξιόμαχων Ισλανδών.