Μπάσκετ

23 Αυγούστου 2015 23:56

Λύγισε και τη Ρωσία η Εθνική μας

Αήττητη ολοκλήρωσε η Εθνική μας τις υποχρεώσεις της στο διεθνές τουρνουά της Ξάνθης, δείχνοντας ότι βρίσκεται σε καλό δρόμο ενόψει Ευρωμπάσκετ.

-

Στην πρώτη θέση του διεθνούς τουρνουά Ξάνθης, όντας αήττητη, τερμάτισε η Εθνική μας ομάδα χάρη στην αποψινή νίκη της με 80-65 επί της Ρωσίας, στον «τελικό».

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα πήρε γρήγορα το προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 7-0 (2΄), όμως η Ρωσία βρήκε τον τρόπο να αντεπιτεθεί κυρίως μέσα από τα σουτ τριών πόντων, φτάνοντας ως το 9-13 (5’45’’) και το 11-16 (7’10’’). Η Εθνική μας πλησίασε στο τέλος του δεκάλεπτου, που «έκλεισε» στο 17-18 υπέρ των Ρώσων.

Η βελτίωση της ελληνικής άμυνας, αλλά και οι περισσότερες κερδισμένες μάχες στο ζωγραφιστό στη δεύτερη περίοδο, έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα του Φώτη Κατσικάρη να ανακτήσει το προβάδισμα, με τον Γιάννη Μπουρούση να διαμορφώνει το 21-18 στο 12’. Ο Καϊμακόγλου έκανε το 27-23 (14’10’’), ενώ ο Κουφός εκμεταλλευόμενος τις ασίστ του Σπανούλη και του Ζήση έστρωσε το δρόμο για το 29-25 (16’). Επιθετικά στην εξίσωση προστέθηκαν Σπανούλης και Πρίντεζης ως το 37-30 (19’), με το ημίχρονο να κλείνει 39-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Μπουρούσης διαμόρφωσε στο ξεκίνημα το 41-37, αλλά ο Αντόνοφ συνέχισε το δικό του κρεσέντο φτάνοντας στους 25 πόντους με ένα ακόμη τρίποντο, με τη Ρωσία να προσπερνά με 41-42 (23’20’’). Πρίντεζης και Σπανούλης έγιναν και πάλι το δίδυμο που έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Ελλάδα με 45-42 (24’50’’), το οποίο διατηρήθηκε μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου (56-54).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Εθνική μας πίεσε ακόμη περισσότερο και βρέθηκε γρήγορα στο +9 (63-54, 32’), ενώ ο Ζήσης με «γκολ-φάουλ» έδωσε για πρώτη φορά στην αναμέτρηση διψήφια τιμή στη διαφορά (68-58, 33’45’’). Ακολούθως ο Σπανούλης οδήγησε την Ελλάδα στο +14 (73-59, 36’) και ο Κουφός λίγο πριν τη λήξη στο +16 (80-64), με τον αγώνα να ολοκληρώνεται με το τελικό 80-65.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 39-35, 56-54, 80-65

Ελλάδα (Κατσικάρης): Μπουρούσης 16, Ζήσης 11, Σπανούλης 11 (5 α), Καλάθης, Περπέρογλου 1, Σλούκας 8, Καϊμακόγλου 3, Κουφός 14 (11ρ), Γιάνκοβιτς, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου, Μάντζαρης

Ρωσία (Πασούτιν): Ζούμπκοφ 10, Μπαμπούριν, Πατέεφ 4, Φρίντζον, Βιάλτσεφ 1, Αντόνοφ 27, Μόνια 2, Κβοστόφ 4, Πονκρασόφ 5, Βοροντσέβιτς 6, Αντίποφ, Κουλάγκιν Ντ, Κουλάγκιν Μ, Ντεσιατνίκοφ 2, Κουρμπανόφ 4.