Ποδόσφαιρο

10 Ιανουαρίου 2015 20:15

Επιστροφή στις νίκες για την Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης επικράτησε 3-0 της Εσπανιόλ και ξέφυγε 4 βαθμούς από Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης.

-

Εύκολο βράδυ είχε η Ρεάλ Μαδρίτης στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» με αντίπαλο την Εσπανιόλ, της οποίας επικράτησε 3-0 στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής στην πριμέρα ντιβιζιόν και αποσπάστηκε τέσσερις βαθμούς στην κατάταξη από Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι προηγήθηκε με τον Χάμες Ροντρίγκες στο 12΄, διπλασίασε με τον Γκάρεθ Μπέιλ στο 28΄ και, παρά την αποβολή του Φάμπιο Κοεντράο στο 53ο λεπτό, έφτασε στο τελικό 3-0 με τον Νάτσο Φερνάντεθ στο 76΄.

Η Βαλένθια έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει σε απόσταση «αναπνοής» τις Μπαρτσελόνα και Ατλέτικο, καθώς έμεινε στο 1-1 με τη Θέλτα στο Βίγκο, παρότι προηγήθηκε και ο Ντιέγκο Αλβες έπιασε ακόμη ένα πέναλτι (στο 0-0). Ο Ορεγιάνα «εξιλεώθηκε» για την αποτυχία του από την άσπρη βούλα και ισοφάρισε, πετυχαίνοντας το πρώτο γκολ της Θέλτα μετά από 727 αγωνιστικά λεπτά! Τέλος, Βιγιαρεάλ και Μάλαγα παραμένουν στην έκτη και την έβδομη θέση αντίστοιχα, μετά το μεταξύ τους 1-1 στο «Ροσαλέδα».

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ: Λεβάντε-Λα Κορούνια              0-0

Ρεάλ Μαδρίτης-Εσπανιόλ           3-0