Μπάσκετ

10 Ιανουαρίου 2015 20:00

Κολοσσός στη… Δράμα

Νικηφόρα 72-68 πέρασε ο Κολοσσός Ρόδου από τη Δράμα κατακτώντας την 5η νίκη του στην Α1 εφέτος

-

Αποφασιστικά μπήκαν οι Ροδίτες στο «Δημήτρης Κραχτίδης». Πραγματοποίησαν εξαιρετική πρώτη και δεύτερη περίοδο αλλά στη συνέχεια έχασαν τη συγκέντρωσή τους. Ο ΚΑΟΔ πέρασε στην αντεπίθεση και με το καλάθι του Θοδωρή Ζάρα ισοφάρισε ένα λεπτό πριν από το τέλος (68-68). Ο Άγγελος Τσάμης, όμως, πέτυχε το νικητήριο σουτ για τον Κολοσσό, ενώ στα  -20'' ο Άτκινς αστόχησε στην τελευταία επίθεση των Δραμινών.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι  Μανωλόπουλος που έγραψε 14 πόντους (1/1 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/3 βολές, 1 ριμπάουντ, 1 λάθος) , Σκοτ με 17 πόντους (4/9δ., 1/5τρ., 3/3β., 5 ρ., 2ασ., και 3 λάθη)  και Τσάμης με 14 πόντους (4/9δ., 1/5τρ., 3/3β., 5ρ., 2ασ., 3λ.. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ζάρας με 22 πόντους (7δ., 5/5τρ., 3/4β., 4ρ., 2ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 13-23, 29-50, 51-63, 68-72

ΚΑΟΔ (Μέξας): Σλαφτσάκης 4, Τρότερ 3 , Γεωργάκης 2 , Άτκινς 4 , Όντομ 7, Μισέλ 4 , Ζάρας 22, Λόου 7 , Τσαλδάρης 4 , Παπαμακάριος 10

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Γουότερς 7, Μανωλόπουλος 14 , Σμιθ 1 , Στεφανίδης 6 , Λίντεν 8 , Σκοτ 17 , Τσάμης 14 , Χάγκινς 2

ΑΓΟΡ-ΤΡΙΚΑΛΑ 81-83

Τη 2η εκτός έδρας νίκη και 4η στο σύνολο πανηγύρισαν τα Τρίκαλα περνώντας με 83-81, από το Ρέθυμνο απέναντι στον ΑΓΟΡ, για τη 12η αγωνιστική της Α1. Αντιθέτως οι Κρητικοί γνώρισαν την 2η εντός έδρας ήττα και την 5η στο σύνολο.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 45-41, 55-66, 81-83

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ- ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ 68-71

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1 πέτυχε ο Απόλλων Πατρών, που επικράτησε 71-68 του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη. Οι Αχαιοί εδραιώνονται πλέον στη μέση της βαθμολογίας, ενώ αντίθετα οι «κυανέρυθροι» παραμένουν ουραγοί της κατάταξης.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-34, 50-53, 68-71

ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΑΝΕΚ 79-70

Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, μετά από 5 διαδοχικές ήττες, ο Κόροιβος Αμαλιάδας. Νίκησε 79-70, εντός έδρας, την ΑΕ Νέας Κηφισιάς,η οποία «γεύτηκε» την… πίκρα της 4ης διαδοχικής ήττας.

Τα δεκάλεπτα: 13-5, 39-22, 61-37, 79-70