Ποδόσφαιρο

02 Νοεμβρίου 2014 08:00

Κορυφή ξανά για την Γιουβέντους

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Έμπολι.

-

Τη... μοναξιά της κορυφής στη βαθμολογία του ιταλικού πρωταθλήματος απολαμβάνει και πάλι η Γιουβέντους.

Η προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Τσάμπιονς Λιγκ νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Έμπολι, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής, και απέκτησε εκ νέου προβάδισμα τριών βαθμών έναντι της Ρόμα, η οποία ηττήθηκε νωρίτερα στο «Σαν Πάολο» από τη Νάπολι. Οι γηπεδούχοι τελείωσαν τον αγώνα με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Τονέλι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ο προπονητής της «Γιούβε», Μασιμιλιάνο Αλέγκρι, χρησιμοποίησε στην χθεσινή αναμέτρηση τους εξής ποδοσφαιριστές: Μπουφόν, Ογκμπόνα (46΄ Λιχτστάινερ), Μπονούτσι, Κιελίνι, Περέιρα, Μαρκίζιο, Πίρλο, Βιδάλ, Ασαμόα (81΄ Παντοΐν), Τζιοβίνκο (68΄ Τέβες), Μοράτα.

Η ουραγός Πάρμα, που σε εννιά αγωνιστικές είχε μόλις 3 βαθμούς, νίκησε 2-0 την Ιντερ, με δύο γκολ του Ντε Τσέλιε κι -έστω προσωρινά- ανέβηκε στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας.