Europa League

28 Αυγούστου 2014 23:50

Θρίαμβος του Απόλλωνα Λεμεσού – «Αυτοκτόνησε» η Ομόνοια

Ο Απόλλων Λεμεσού διέσυρε με 4-1 τη Λοκομοτίβ Μόσχας στη Ρωσία, ενώ η Ομόνοια υπέστη οδυνηρή εντός έδρας ήττα από την Ντιναμό Μόσχας.

-

Ένας εκπληκτικός Απόλλων Λεμεσού πέρασε σαν σίφουνας από τη Μόσχα και σκόρπισε τη Λοκομοτίβ στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα.

Ρεζέκ (20’), Παπουλής (50’), Τουράμ (78’) και Λόπεζ (84’) οι σκόρερ του Απόλλωνα, ενώ για τους γηπεδούχους μείωσε ο Παβλιουτσένκο πέντε λεπτά πριν από τη λήξη.

Σοκ στο φινάλε για την Ομόνοια

Στις καθυστερήσεις του ματς, η Ομόνοια έχασε μέσα από τα χέρια της το εισιτήριο της πρόκρισης στους ομίλους του Europa League, αφού το γκολ του Σαμπά έστειλε τη Ντιναμό Μόσχας στην επόμενη φάση.

Το 2-2 στο πρώτο ματς είχε δώσει προβάδισμα στην Ομόνοια, η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ από ένα αυτογκόλ στο 10ο λεπτό. Ισοφάρισε στο 23’ και μέχρι την εκπνοή κρατούσε σκορ-πρόκρισης, όμως η τύχη της γύρισε την πλάτη.

Σε άλλους αγώνες των πλέι οφ του Europa League, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

• Κράσνονταρ-Σοσιεδάδ: 3-0
  • Νέφτσι Μπακού-Παρτιζάν: 1-2
  • ΠΑΟΚ-Ζίμπρου: 4-0
  • Άστρα Γκιουργκιού-Λυών: 0-1
  • Ροστόβ-Τραμπζονσπόρ: 0-0
  • Χάιντουκ Σπλιτ-Ντνίπρο: 0-0
  • Σαχτέρ Σολιγκόρσκ-Αϊντχόφεν: 0-2
  • Σερίφ Τιρασπόλ-Ριέκα: 0-3