U20 EUROPEAN CHAMPIONSHIP 2014

15 Ιουλίου 2014 21:00

Πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά "έπεσε" η Εθνική Νέων

Μετά από μία συγκλονιστική αναμέτρηση, η Εθνική Νέων ηττήθηκε στο φινάλε με 60-58 από την Ισπανία και γνώρισε την 1η της ήττα στη Β΄ φάση του Ευρωμπάσκετ.

-

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα με μία παλικαρίσια εμφάνιση απέναντι στους ισχυρούς Ισπανούς διεκδίκησε τη νίκη μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, όμως γνώρισε την ήττα με 60-58 στα "Δύο Αοράκια", στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της β΄ φάσης του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων.

Πλέον η Εθνική Νέων χρειάζεται νίκη απέναντι στην Σλοβενία την Τετάρτη (19:15, ζωντανή μεταδόση από το ant1news.gr με live streaming) και συνδυασμό αποτελεσμάτων προκειμένου να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Η Ισπανία μπήκε καλύτερα στο παρκέ και βρήκε λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να χτίσει μία διαφορά 10 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (22-12). Το προβάδισμα των «Φούριας Ρούχας» έφτασε ακόμη και στους 12 πόντους λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου, στη συνέχεια, όμως, ξεκίνησε η αντεπίθεση της Εθνικής μας.

Από το 24-12 το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βρέθηκε αρχικά στο 26-21 με τον Δημήτρη Αγραβάνη, ενώ η «ψαλίδα» έκλεισε ακόμη περισσότερο (30-29) από τον Μιχάλη Καμπερίδη, πριν οι Ισπανοί κάνουν το 32-29, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.

Η αντίδραση των διεθνών μας ήταν εμφανής από το δεύτερο δεκάλεπτο και κορυφώθηκε στην 3η περίοδο. Το συγκρότημα του Κώστα Μίσσα πέρασε μπροστά με 32-33 με τον Γιώργο Διαμαντάκο, ενώ ξέφυγε ακόμη και επτά πόντους (34-41) με τον Λευτέρη Μποχωρίδη. Η απάντηση των «Φούριας Ρούχας» ήρθε στο φινάλε της 3ης περιόδου, μειώνοντας σε 41-46.

Στο 4ο δεκάλεπτο ακολούθησε ένα μεγάλο ντέρμπι και νικητής κρίθηκε κυριολεκτικά στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι Ισπανοί μείωσαν αρχικά σε 44-46 και στη συνέχεια προσπέρασαν με 50-46, πριν ο Ανδρέας Χριστοδούλου μειώσει και πάλι στον πόντο (50-49). Το ίδιο σκηνικό στήθηκε και στη συνέχεια, με τους Ισπανούς να φτάνουν στο +6 (56-50) και την Ελλάδα να απαντά για το 56-55 και το 57-57. Ακολούθησαν δύο φάουλ υπέρ της Ισπανίας, με το οποίο έγινε το 60-57, ενώ ο Μποχωρίδης με μία βολή 1,4’’ πριν το τέλος έγραψε το 60-58. Ο ίδιος έχασε επίτηδες τη δεύτερη βολή και οι διεθνείς μας πήραν το ριμπάουντ, αλλά δεν πρόλαβαν να εκμεταλλευτούν την ευκαιρία και να σκοράρουν, με αποτέλεσμα το 60-58 να παραμείνει μέχρι τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 32-29, 41-46, 60-58

Ισπανία (Πονσαρνάου): Μαρτίν, Πάουλι, Βιθέδο 9, Μπριθουέλα 10, Σανς 2, Ερνανγκόμεθ Γκ. 6, Ντίαθ 4, Σάιθ 13 (10ρ), Αβάλδε 14, Νόγουες, Ερνανγκόμεθ Χ. 2, Ιριάρτε.

Ελλάδα (Μίσσας): Μποχωρίδης 12(6ρ,7α), Λιάπης 7(7ρ), Σπυριδωνίδης, Χριστοδούλου 7, Σιόλογκας 4, Κουζέλογλου 2, Καμπερίδης 7, Αγραβάνης 7, Διαμαντάκος 12, Μαραγκός.

Δείτε ολόκληρο τον αγώνα της Εθνικής μας με την Ισπανία:

Επόμενος αντίπαλος για τη «γαλανόλευκη» είναι η Σλοβενία την Τετάρτη (19:15). Τον αγώνα θα μπορέσετε να παρακολουθήσετε μέσω Live Streaming, από το www.ant1news.gr (ΕΔΩ) σε απευθείας σύνδεση από το Ηράκλειο Κρήτης.