19 Ιουνίου 2014 18:57

Ντέρμπι κορυφής το Κολομβία-Ακτή Ελεφαντοστού

Οι δύο πρωτοπόροι του 3ου Ομίλου κοντράρονται με φόντο την πρωτιά, λίγες ώρες πριν από την αναμέτρηση της Εθνικής μας με την Ιαπωνία.

-

Έχοντας ξεκινήσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις τους στο Παγκόσμιο Κύπελλο, η Κολομβία και η Ακτή Ελεφαντοστού κοντράρονται μεταξύ τους στο ντέρμπι κορυφής του 3ου Ομίλου.

Λίγες ήταν στο πρώτο ημίχρονο οι αξιόλογες φάσεις μπροστά στα καρέ των δύο ομάδων. Η καλύτερη ευκαιρία παρουσιάστηκε στον Γκουτιέρεζ στο 28ο λεπτό, αλλά ο Κολομβιανός άσος δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα και να ανοίξει το σκορ. Το 0-0 παραμένει.

Η Κολομβία παίρνει το προβάδισμα στο σκορ, με τον Τζέιμς Ροντρίγκεζ στο 64ο λεπτό. 1-0

Έξι λεπτά αργότερα, οι Κολομβιανοί διπλασιάζουν τα τέρματά τους. Σκόρερ ο Κιντέρο. 2-0

Με περίτεχνη προσωπική ενέργεια, ο Ζερβινιό ξαναβάζει στο παιχνίδι την Ακτή Ελεφαντοστού στο 74ο λεπτό. Κολομβία-Ακτή Ελεφαντοστού: 2-1