Μπάσκετ

28 Φεβρουαρίου 2014 21:43

Έχασε, αλλά υπερασπίστηκε τη διαφορά του ΣΕΦ ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πάλεψε μέχρι τέλους, αλλά ηττήθηκε με 78-74 από την Φενέρμπαχτσε στην Κωνσταντινούπολη, ωστόσο διατήρησε τη διαφορά του πρώτου αγώνα.

-

Αν και στερήθηκε τις υπηρεσίες του τραυματία Σπανούλη, ο Ολυμπιακός έδωσε μεγάλη μάχη μέχρι το τέλος απέναντι στην ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, και παρότι δεν κατάφερε να αποφύγει την τέταρτη ήττα του (78-74) στο Top 16 της Ευρωλίγκας, υπερασπίστηκε τη διαφορά του από τον αγώνα στο ΣΕΦ, η οποία του δίνει το πλεονέκτημα στην ισοβαθμία με την Φενέρ.

Η τουρκική ομάδα ξεκίνησε πιο δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 9-0, όμως οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν άμεσα και πέρασαν μάλιστα μπροστά στο σκορ με 15-16, ένα προβάδισμα που διατήρησαν στην πρώτη περίοδο (21-22). Οι γηπεδούχοι με όπλο την επίθεσή τους πέρασαν εκ νέου μπροστά στο σκορ με 36-29 στο δεύτερο δεκάλεπτο, ωστόσο, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έβρισκε λύσεις από την περιφέρεια, με αποτέλεσμα να διατηρείται κοντά στο σκορ (41-38 στο ημίχρονο).

Η διαφορά μεγάλωσε στην τρίτη περίοδο υπέρ της Φενέρ  (49-40), που μπήκε και πάλι πιο δυνατά στο παρκέ. Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έφτασαν μάλιστα ακόμη και στο +10 (57-47), εντούτοις ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει στο -8 στο τέλος του δεκάλεπτου (59-51).

Στην τελευταία περίοδο, οι Πειραιώτες προσπάθησαν να αντεπιτεθούν και να επιστρέψουν στο ματς και τα κατάφεραν έστω και στο φινάλε. Μείωσαν αρχικά σε 59-53 και μολονότι η Φενέρ έφτασε και πάλι στο +10 (66-56, 72-62), οι πρωταθλητές Ελλάδας απάντησαν λίγο πριν το τέλος, πλησιάζοντας αρχικά στο -4 (74-70) και στη συνέχεια στο -2 (74-72), περίπου 36'' πριν τη λήξη. Η τουρκική ομάδα, όμως, έκανε το 76-72 και πήρε εκ νέου το προβάδισμα για τη νίκη, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 76-74, πριν ο Κλέιζα διαμορφώσει το τελικό το 78-74.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν οι Περπέρογλου και Σλούκας με 17 πόντους έκαστος, ενώ για τους γηπεδούχους πρωταγωνίστησαν οι Κλέιζα (21π.) και ΜακΚάλεμπ (20π.).