Γενικά
Πρακτική εξάσκηση για αποτέφρωση νεκρών
Για πρώτη φορά γραφεία τελετών της Ελλάδας θα εκπαιδευτούν, στο πλαίσιο συνεδρίου, για να μπορούν να προσφέρουν την ταφή της τέφρας στη θάλασσα ή την φύση.
![Πρακτική εξάσκηση για αποτέφρωση νεκρών](https://ant1media.azureedge.net/imgHandler/1000//db818abe-90e8-4300-82b3-d58a262e41ff.jpg)
Την Παρασκευή 21 Οκτωβρίου 2016 θα πραγματοποιηθεί το 3ο Πανελλήνιο Συνέδριο της Ένωσης Λειτουργών Γραφείων Κηδειών και Ταριχευτών Ελλάδος, με θέμα “Οι εξελίξεις των ταφικών εθίμων στην Ελλάδα και η αποτέφρωση των νεκρών”.
Στα πλαίσια του συνεδρίου που θα λάβει χώρα στην Αγριά Βόλου, ο Πρόεδρος της Ελληνικής Κοινωνίας Αποτέφρωσης, Αντώνης Αλακιώτης θα εκπαιδεύσει τους παρευρισκόμενους από τα γραφεία τελετών της Ελλάδος για το πως γίνεται η ταφή της τέφρας στη θάλασσα και τη φύση.
Η πρακτική εξάσκηση θα γίνει με το πλοίο “ΙΛΙΑΣ” στη θαλάσσια περιοχή της Αγριάς και η ταφή στη φύση σε κοντινή περιοχή. Θα προβληθεί ταινία με το πώς γίνεται η αποτέφρωση σε αποτεφρωτήριο στο Αμβούργο, πως διασπείρεται η τέφρα σε σιντριβάνι στην Βουδαπέστη και η ταφή τέφρας σε ανθόκηπους στο Memorial Garden στο Σίδνεϊ της Αυστραλίας.
Στα συμμετέχοντα γραφεία τελετών θα δοθεί από την Ελληνική Κοινωνία Αποτέφρωσης Πιστοποιητικό παρακολούθησης.