Δωδεκανήσα
03 Μαρτίου 2020 12:21
Τελευταία ενημέρωση : 04 Μαρτίου 2020 15:41
Πέθανε ο Δημήτρης Καμπόσος
Έφυγε από τη ζωή ο ακρίτας Δημήτρης Καμπόσος, φρουρός της νησίδας Λέβιθα.
![Πέθανε ο Δημήτρης Καμπόσος](https://ant1media.azureedge.net/imgHandler/1000//a25c63ff-089f-4fb4-9b4c-7c5da57e257b.jpg)
Πέθανε και κηδεύτηκε στην Πάτμο ο Δημήτρης Καμπόσος που υπήρξε επί δεκαετίες φύλακας-φρουρός της νησίδας Λέβιθα στα Δωδεκάνησα.
Η οικογένεια Καμπόσου είναι εγκατεστημένη στην νησίδα περίπου 200 χρόνια και διατηρεί κτηνοτροφική μονάδα στο νησί σε ιδιαίτερα αντίξοες συνθήκες κυρίως τους χειμερινούς μήνες.
Ο Δημήτρης Καμπόσος ήταν εγκατεστημένος στο νησί εξήντα χρόνια και αναγκάστηκε να φύγει και να πάει στην Πάτμο τα τελευταία χρόνια, λόγω προβλημάτων υγείας.
Στα Λέβιθα, όπως ήταν και η επιθυμία του, παραμένουν τα παιδιά του, που συνεχίζουν την δραστηριότητα της οικογένειας η οποία ξεκίνησε το 1820.
Ακολουθήστε το antenna.gr στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις ειδήσεις! Απαγορεύεται η αναπαραγωγή του παρόντος άρθρου, χωρίς αναφορά στην πηγή antenna.gr (με ενεργό σύνδεσμο προς το antenna.gr)