Ειδήσεις

13 Σεπτεμβρίου 2014 20:55

«Χάλκινη» η Γαλλία σε έναν μικρό τελικό-θρίλερ

Με ένα ξέσπασμα στο φινάλε, η Γαλλία έφερε τα πάνω-κάτω και νίκησε με 95-93 τη Λιθουανία, κατακτώντας το χάλκινο μετάλλιο στο Μουντομπάσκετ.

-

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι-θρίλερ, που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Γαλλία έκαμψε στο τέλος με 95-93 την σθεναρή αντίσταση της Λιθουανίας στον μικρό τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στη διοργάνωση.

Οι «τρικολόρ» βρίσκονταν πίσω στο σκορ λίγο πριν το τέλος με 80-77, όμως έτρεξαν ένα σερί 9-0 που τους έφερε στο 80-86. Ακολούθησε ένα… ατελείωτο παιχνίδι «ρώσικης ρουλέτας» από τη γραμμή των βολών, με τους πρωταθλητές Ευρώπης να φθάνουν εν τέλει στη σπουδαία νίκη και την κατάκτηση της 3ης θέσης στο Μουντομπάσκετ.

Κορυφαίος για τη Γαλλία ήταν ο Μπατούμ, που πέτυχε 27 πόντους, ενώ ακολούθησε ο Ντιό με 15. Για τους Λιθουανούς, αντίστοιχα, ξεχώρισαν οι Βαλαντσιούνας (25π), Γιουσκεβίτσιους (14π.) και Σεϊμπούτις (13π.).

Δείτε τα τελευταία δραματικά δευτερόλεπτα:

Το παιχνίδι ήταν από την αρχή ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να μείνουν κοντά στο σκορ. Από την αρχή υπήρξαν εναλλαγές στο σκορ, όμως οι Γάλλοι ήταν αυτοί που βρέθηκαν στο +3 (19-22) στο τέλος της περιόδου. Η ίδια εικόνα επικράτησε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους «τρικολόρ» να διατηρούν το προβάδισμα (27-30, 29-32) και τους Λιθουανούς με εκτελεστή τον Βαλαντσιούνας να ακολουθούν κατά πόδας (32-34, 34-34, 36-38, 38-40). Αυτό δείχνει και το 42-43, με το οποίο οδηγήθηκαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην 3η περίοδο, ωστόσο, οι Λιθουανοί πέρασαν στην αντεπίθεση και πήραν το προβάδισμα με 62-54 και το διατήρησαν μέχρι το τέλος της περιόδου, στην οποία βρέθηκαν μπροστά με 71-64. Στο 4ο δεκάλεπτο, ακολούθησε το απόλυτο θρίλερ… Οι Γάλλοι ισοφάρισαν σε 75-75 και παρότι βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ με 80-77, έκαναν ένα σερί περνώντας μπροστά με 80-86. Η Λιθουανία πλησίασε εκ νέου στο 85-86, όμως στη συνέχεια η ομάδα του Κολέ διατήρησε την ψυχραιμία της από τη γραμμή των βολών, φθάνοντας στη νίκη και την κατάκτηση του χάλκινου μεταλλίου.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 42-43, 71-64, 93-95

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Πότσιους 11, Γιουσκεβίτσιους 14, Κουζμίνσκας, Ντ. Λαβρίνοβιτς 5, Ματσιούλις 11, Σεϊμπούτις 13 (1), Γιασάιτις 1, Μοτεγιούνας 3, Γιανκούνας 10, Βαλαντσιούνας 25.

Γαλλία (Κολέ): Ερτέλ 13, Μπατούμ 27, Ντιότ 8, Λοβέρν 13, Καουντί, Τζάκσον 3, Φουρνιέ 4, Πιετρούς 4,Γκομπέρ 4, Ντιό 15, Ζελαμπάλ 4.