Ειδήσεις

08 Σεπτεμβρίου 2014 00:55

Πήρε το ντέρμπι η Βραζιλία και μαζί το εισιτήριο για τους «8»

Τι κι αν βρισκόταν πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο; Η Βραζιλία ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο μισό και ισοπέδωσε με 85-65 την Αργεντινή, παίρνοντας την πρόκριση για τα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ.

-

Με μία εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, η Βραζιλία επιβλήθηκε άνετα της Αργεντινής με 85-65, στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ και πήρε το εισιτήριο για την οκτάδα, όπου θα αντιμετωπίσει τη Σερβία.

Οι Αργεντινοί ήταν αυτοί που πάτησαν καλύτερα στο παρκέ στο ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 21-13 απέναντι στη «σελεσάο» στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως σιγά-σιγά οι Βραζιλιάνοι άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά για να μειώσουν στο -3 (33-36) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η εικόνα της Βραζιλίας βελτιώθηκε ακόμη περισσότερο στο 3ο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ και να βρεθεί γρήγορα στο +9 (48-39). Η ομάδα του Ρούμπεν Μανιάνο προηγήθηκε ακόμη και με 10 πόντους (57-47), πριν μειώσει η Αργεντινή σε 57-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Η κυριαρχία της «σελεσάο» σφραγίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν και αύξησε τη διαφορά της στους 20 πόντους (75-55), ένα προβάδισμα που διατήρησε χωρίς πρόβλημα μέχρι τη λήξη (85-65).

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 33-36, 57-49, 85-65

Βραζιλία: Μασάδο, Νέτο 21, Χετσχάιμερ, Τέιλορ 4, Γκαρσία 5, Χουέρτας, Μπαρμπόσα 10, Βαρεζάο 8, Τζιοβανόνι 7, Νενέ 7, Βιέιρα 13, Σπλίτερ 10.

Αργεντινή: Σκόλα 9, Γκαλίτσι, Μάτα, Καμπάτσο 11, Πριγκιόνι 18, Λαπροβιτόλα, Γκουτιέρες 6, Ντελία 2, Χέρμαν 5, Νοτσιόνι 4, Μπορτολίν, Σαφάρ 10.