Ειδήσεις

07 Σεπτεμβρίου 2014 23:33

Στους «8» η Τουρκία με τρίποντο στο φινάλε

Δραματική πρόκριση στα προημιτελικά του Μουντομπάσκετ πήρε η Τουρκία χάρη στη νίκη της 65-64 επί της Αυστραλίας.

-

Με «σωτήρα» τον Πρέλντζιτς, που πέτυχε το νικητήριο τρίποντο πέντε δευτερόλεπτα πριν το τέλος, η Τουρκία επικράτησε με 65-64 της Αυστραλίας και πήρε την πρόκριση για την προημιτελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου μπάσκετ.

Η Αυστραλία με εξαίρεση κάποια μικρά διαστήματα, είχε ένα ισχνό προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα (15-18, 34-35), ενώ βρέθηκε ακόμη και με 11 πόντους μπροστά στο σκορ στην 3η περίοδο (49-38), όμως οι Τούρκοι κατάφεραν να μείνουν ζωντανοί, μειώνοντας στο - 4 (46-50), στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση της Τουρκίας συνεχίστηκε στο 4ο δεκάλεπτο και αφού πλησίασε αρκετές φορές σε απόσταση αναπνοής (56-57, 58-59, 62-64), έκανε την μεγάλη ανατροπή και πήρε τη νίκη-πρόκριση χάρη στο τρίποντο του Πρέλντζιτς στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 34-35, 46-50, 65-64

Τουρκία: Οσμάν, Γκιουλέρ 16, Ερμίς, Ακιόλ 7, Χερσέκ, Πρέλντζιτς 16, Τουντσερί 6, Σαβάς 1, Γιονλούμ 4, Αρσλάν 11, Ασίκ 4, Αλντεμίρ

Αυστραλία: Μπρόεκχοφ 5, Γκίμπσον, Ίνγκλις 10, Νιούλι 3, Ντελαβεντόβα 13, Μπερστόου 10, Έξουμ, Μπέινς 15, Άντερσεν 6, Μότουμ 2, Τζαβάι.