Ειδήσεις

06 Σεπτεμβρίου 2014 22:58

«Πέταξε» στα προημιτελικά η Σλοβενία

Την πρόκρισή της στην προημιτελική φάση του Μουντομπάσκετ εξασφάλισε η Σλοβενία χάρη στη νίκη της με 71-61 επί της Δομινικανής Δημοκρατίας.

-

Με πρωταγωνιστές τους Ζόραν και Γκόραν Ντράγκιτς, που σημείωσαν 18 και 12 πόντους αντίστοιχα, η Σλοβενία νίκησε με 71-61 τη Δομινικανή Δημοκρατία, στη φάση των «16» του Παγκοσμίου Κυπέλλου και πήρε το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τις ΗΠΑ.

Η Δομινικανή Δημοκρατία μπήκε καλύτερα στο παρκέ και πήρε αρχικά ένα προβάδισμα πέντε πόντων (12-7), όμως στη συνέχεια οι Σλοβένοι απάντησαν αποτελεσματικά και προσπέρασαν στο σκορ (12-13), πριν γίνει το 15-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Το ίδιο σκηνικό στήθηκε και στη 2η περίοδο, με την χώρα της Λατινικής Αμερικής να περνάει εκ νέου μπροστά με 25-19 και την ομάδα του Ζντοβτς να αντιδρά άμεσα και να παίρνει προβάδισμα 10 πόντων (28-38) στο τέλος του ημιχρόνου.

Η Σλοβενία αύξησε κι άλλο τη διαφορά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου (46-31), εντούτοις η Δομινικανή Δημοκρατία κατάφερε να μειώσει στο -6 (48-54) στη λήξη της περιόδου. Η τελευταία πλησίασε ακόμη και στους 2 πόντους (52-54) στο τέταρτο δεκάλεπτο, όμως οι Σλοβένοι απάντησαν άμεσα και βρέθηκαν και πάλι στο +10 (59-69), ένα προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το τέλος (61-71).

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 28-38, 48-54, 61-71.

Δομινικανή Δημοκρατία: Σόσα 6, Φορτούνα, Κορονάδο 3, Λιζ, Γκαρσία 7 (1), Φελντεϊν 18, Βάργκας 3, Σάντσες, Μπάεζ 9, Ραμόν 3 (1), Μαρτίνεζ 12.

Σλοβενία: Μπάλαζιτς 7 (1), Σλόκαρ 9 (1), Πρέπελιτς 5 (1), Μούριτς, Μπλάζιτς 2, Ζούπαν 3 (1), Γκ. Ντράγκιτς 12, Ζ. Ντράγκιτς 18 (2), Λόρμπεκ 8, Κλόμπουτσαρ 5, Όμιτς 2.