Ειδήσεις

31 Αυγούστου 2014 23:24

Η Λιθουανία ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Αγκόλας

Οι Αφρικανοί δεν κατάφεραν να προβάλουν αντίσταση και γνώρισαν την ήττα με 75-62.

-

Μόνο για ένα ημίχρονο κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στο σκορ οι παίκτες της Αγκόλας. Στην επανάληψη οι Λιθουανοί ανέβασαν στροφές και μετέτρεψαν το +3 του πρώτου μέρους σε +14 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η πολυφωνία στην επίθεση διακρίνει το παιχνίδι της Εθνικής Λιθουανίας, που είχε στο ματς αυτό κορυφαίο σκόρερ τον Μοτεγιούνας (12 π.)

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 38-35, 63-49, 75-62

Λιθουανία: Πότσιους 9, Γιουσκεβίτσιους 9, Κουζμίνσκας 2, Ν.Λαβρίνοβιτς 7, Ματσιούλις 8, Σεϊμπούτις 8, Γιασάιτις, Μοτεγιούνας 12, Γιανκούνας 9, Βαλαντσιούνας 11, Βασιλιάουσκας.

Αγκόλα: Τσιπριάνο 13, Κόστα 5, Φορτές 5, Ντονιέμα, Χοακίμ 2, Γκόμες 4, Μουρ 11, Μοριέρα 2, Μπάρος 6, Μίνγκας 14.