Ειδήσεις

30 Αυγούστου 2014 20:56

Η Βραζιλία «λύγισε» τη Γαλλία

Σε ένα δραματικό ματς, οι Βραζιλιάνοι πήραν μία σπουδαία νίκη επί των πρωταθλητών Ευρώπης.

-

«Σφαλιάρα» για την Πρωταθλήτρια Ευρώπης Γαλλία κατά την πρώτη ημέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου Μπάσκετ. Οι Γάλλοι γνώρισαν την ήττα από τους Βραζιλιάνους με 65-63 σε ένα ματς που εξελίχθηκε σε θρίλερ στα τελευταία λεπτά.

Το μπλακ άουτ των Γάλλων στη δεύτερη περίοδο, όταν πέτυχαν μόλις 8 πόντους, έδωσε το δικαίωμα στους αντιπάλους τους να πιστέψουν στη νίκη. Κορυφαίος για τους νικητές ο Μαρσελίνιο Χουέρτας, που πέτυχε 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-11, 26-28, 41-46, 63-65

Γαλλία: Ερτέλ 8, Μπατούμ 13, Ντιό 7, Λοβέρν 3, Καουντί, Τζάκσον, Φουρνιέ, Πιετρούς 2, Γκοβέρ 6, Μ. Ντιό 6, Τιλί 15, Ζελαμπάλ 9.

Βραζιλία: Μασάδο, Νέτο 6, Χέτσμαϊχερ, Τέιλορ, Γκαρσία 6, Χουέρτας 16, Μπαρμπόσα 8, Βαρεχάο 8, Τζιοβανόνι, Ιλάριο 5, Βιέιρα 10, Σπλίτερ 6.