Europa League

27 Νοεμβρίου 2014 21:53

Πολύτιμη νίκη για τον ΠΑΟΚ

Ίδρωσε για να κάμψει την αντίσταση της Ντιναμό Μινσκ ο ΠΑΟΚ, που επιβλήθηκε με 2-0 της αντιπάλου του στη Λευκορωσία.

-

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά το ματς στην Arena του Μπορίσοφ και μόλις στο 3ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Στέφανο Αθανασιάδη να πάρει προβάδισμα στο σκορ.

Οι παίκτες του Άγγελου Αναστασιάδη είχαν τον έλεγχο του ρυθμού στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς, αλλά δε μπορούσαν να διασπάσουν την πολυπρόσωπη άμυνα των Λευκορώσων.

Μέσα σε ένα δίλεπτο, στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, η Ντιναμό Μινσκ δημιούργησε δύο επικίνδυνες φάσεις, αλλά ο Γλύκος ήταν εκεί όταν χρειάστηκε και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Στο 71ο λεπτό ο Περέιρα δεν κατάφερε να νικήσει τον γκολκίπερ της Ντιναμό, χάνοντας μία καλή ευκαιρία.

Τη «λύτρωση» για τον ΠΑΟΚ έδωσε ο Αθανασιάδης, με δύο προσωπικά του γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Σε δύο πανομοιότυπες φάσεις (82’ και 88’), ο «Κλάους» έστειλε με κοντινό πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα των Λευκορώσων, διαμορφώνοντας το τελικό 0-2.

Δείτε το πρώτο γκολ του Στέφανου Αθανασιάδη:

Δείτε το δεύτερο γκολ του Αθανασιάδη, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 0-2:

Ντιναμό Μινσκ: Ιγκνατόβιτς, Πολιτέβιτς, Καρπόβιτς, Βερετίλο, Κοντσεβόι, Σίμοβιτς, Νίκολιτς, Ουντότζι (74’ Γιάροτσκι), Στάσεβιτς, Αντάμοβιτς, Τζα Τζέτζε (81’ Ντιομάντε).

ΠΑΟΚ: Γλύκος, Ρατς, Κατσικάς (28’ Τζαβέλλας), Βίτορ, Σκόνδρας, Κάτσε, Τζιόλης, Τζανδάρης, Περέιρα, Σαλπιγγίδης (46’ Γκολάσα), Αθανασιάδης (90’ Παπαδόπουλος).

Δείτε τα highlights του αγώνα Ντιναμό Μινσκ-ΠΑΟΚ:

Δείτε τις δηλώσεις του Άγγελου Αναστασιάδη:

Δείτε τις δηλώσεις του «χρυσού» σκόρερ του ΠΑΟΚ:

Στο άλλο ματς του 11ου Ομίλου, η Φιορεντίνα νίκησε 2-1 τη Γκινγκάμπ, κάνοντας ένα «δώρο» στον Δικέφαλο του Βορρά.