20 Ιουλίου 2014 18:21

Νικητής στο… σπίτι του ο Ρόσμπεργκ

Δεύτερος είδε την καρό σημεαία ο Βάλτερι Μπότας με Williams, ενώ την τριάδα συμπλήρωσε ο δεύτερος οδηγός της Mercedes, Λιούις Χάμιλτον.

-

Ο Νίκο Ρόσμπεργκ ήταν ο νικητής στο γερμανικό Grand Prix της Formula 1, το οποίο διεξήχθη σήμερα στην πίστα του Χοκενχάιμ.

Ο Γερμανός οδηγός της Mercedes πανηγύρισε την τέταρτη φετινή νίκη του και συνολικά έβδομη στην καριέρα του, αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον Φινλανδό Βάλτερι Μπότας με Williams.

Την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο δεύτερος οδηγός της Mercedes , ο Βρετανός Λιούις Χάμιλτον, αν και εκκίνησε από την 20η θέση, καθώς έχασε άλλες πέντε θέσεις σε σχέση με την κατάταξή του στα δοκιμαστικά, λόγω αλλαγής στο κιβώτιο ταχυτήτων.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ρόσμπεργκ αύξησε το προβάδισμά του σε σχέση με τον Χάμιλτον στην κατάταξη των οδηγών από τους 4 στους 14 βαθμούς (190 έναντι 176).

Μεγάλος άτυχος ήταν ο Φελίπε Μάσα σε αυτό το Grand Prix, καθώς κατά την εκκίνηση συγκρούστηκε με το μονοθέσιο του Κέβιν Μάγκνουσεν και τέθηκε πρόωρα εκτός συνέχειας του αγώνα.