Γενικά
Εντυπωσιακές εικόνες από την επιχειρησιακή εκπαίδευση Ειδικών Δυνάμεων
Άσκηση “ανορθόδοξου πολέμου”, σχολεία αλεξιπτωτιστών ελεύθερης πτώσης από μεγάλα ύψη και βασική εκπαίδευση καταδρομών.
![Εντυπωσιακές εικόνες από την επιχειρησιακή εκπαίδευση Ειδικών Δυνάμεων](https://ant1media.azureedge.net/imgHandler/1000//2cc311ed-4c2a-437a-8152-8fe183d78ab6.jpg)
Οι Ειδικές Δυνάμεις του Ελληνικού Στρατού βρίσκονται σε επιχειρησιακή ετοιμότητα, ολοκληρώνοντας μία Τακτική Άσκηση «Ανορθόδοξου Πολέμου», ενώ πραγματοποιήθηκαν και τα σχολεία Αλεξιπτωτιστών ελεύθερης πτώσης από μεγάλα ύψη αλλά και η βασική εκπαίδευση καταδρομών.
Πιο συγκεκριμένα, η Τακτική Άσκηση Μετά Στρατευμάτων (ΤΑΜΣ) «ανορθόδοξου πολέμου», ολοκληρώθηκε από μονάδες της 1ης Ταξιαρχίας καταδρομών – Αλεξιπτωτιστών (1η ΤΑΞ ΚΔ–ΑΛ-«ΕΛ ΑΛΑΜΕΪΝ»).
Το Σχολείο Αλεξιπτωτιστών Ελεύθερης Πτώσης από μεγάλα ύψη πραγματοποιήθηκε στη Σχολή Αλεξιπτωτιστών στον Ασπρόπυργο.
Το Σχολείο Βασικής Εκπαίδευσης Καταδρομών (ΣΒΕΚ) της 2017 ΣΤ΄ και 2018 Α΄ ΕΣΣΟ, πραγματοποιήθηκε στο Κέντρο Εκπαίδευσης Ανορθοδόξου Πολέμου (ΚΕΑΠ) στην Ρεντίνα, με τη συμμετοχή σπουδαστών της Σχολής Μονίμων Υπαξιωματικών Αεροπορίας (ΣΜΥΑ).
Τέλος, πραγματοποιήθηκε και συντήρηση της ικανότητας αλεξιπτωτιστή στελεχών των Ειδικών Δυνάμεων.