Στίβος
Επέστρεψαν από το Βελιγράδι τα “χρυσά” παιδιά της Ελλάδος (βίντεο)
Θερμή υποδοχή για την αποστολή της Ελλάδας που συμμετείχε στο 34ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. "Παρών" και ο υφυπουργός Αθλητισμού.
![Επέστρεψαν από το Βελιγράδι τα “χρυσά” παιδιά της Ελλάδος (βίντεο)](https://ant1media.azureedge.net/imgHandler/1000//2f042517-a020-4dfd-815a-c7f01b1c8256.jpg)
Τους πρωταθλητές Ευρώπης αλλά και την υπόλοιπη αποστολή της Ελλάδας που συμμετείχε στο 34ο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στο Βελιγράδι υποδέχθηκε σήμερα ο υφυπουργός Αθλητισμού Γιώργος Βασιλειάδης στο αεροδρόμιο «Ελευθέριος Βενιζέλος».
Ο κ. Βασιλειάδης είχε ολιγόλεπτες συνομιλίες με τους Κατερίνα Στεφανίδη, Βούλα Παπαχρήστου και Κώστα Φιλιππίδη, οι οποίοι κατέκτησαν τρία μετάλλια στη διοργάνωση που διεξήχθη στη Σερβία.
Συγκεκριμένα, η Κατερίνα Στεφανίδη κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στο επί κοντώ γυναικών με άλμα στα 4.85μ, βελτιώνοντας την κορυφαία φέτος επίδοση στην Ευρώπη.
Η Βούλα Παπαχρήστου κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο τριπλούν, ενώ τον… χορό των μεταλλίων είχε ανοίξει την Παρασκευή ο Κώστας Φιλιππίδης, στον τελικό του επί κοντώ ο οποίος με άλμα στα 5 μέτρα και 85 εκατοστά, που συνιστά νέο πανελλήνιο ρεκόρ, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.