Europa League

11 Δεκεμβρίου 2014 21:53

Χωρίς νίκη στον όμιλο

Ο Παναθηναϊκός δεν πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στο φετινό Europa League κόντρα στην Εστορίλ.

-

Ούτε στην 6η και τελευταία αγωνιστική στον όμιλο ήρθε το πολυπόθητο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό, που αποχαιρέτησε το Europa League χωρίς να πανηγυρίσει νίκη.

Οι Πορτογάλοι απείλησαν πρώτοι στο 36ο λεπτό, όταν ο Αρτούρο προσπάθησε να νικήσει από κοντά τον Στιλ, αλλά ο γκολκίπερ του Παναθηναϊκού κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Δύο λεπτά αργότερα οι «πράσινοι» είχαν δοκάρι σε σουτ του Κουτρουμπή. Ο Δώνης δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από καλή θέση στο 43’ και στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Καρέλης σημάδεψε το δοκάρι της Εστορίλ.

Ο Καρέλης πήρε το αίμα του πίσω στο 55’ όταν βγήκε φάτσα με τον αντίπαλο γκολκίπερ, μετά από ασίστ του Ντίνα, και πέτυχε το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα, είχε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά του, όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι και σταμάτησε στο δοκάρι (το τρίτο για τον Παναθηναϊκό).

Στο 76ο λεπτό, ο Στιλ πραγματοποίησε έξοχη επέμβαση σε προσπάθεια του Σεμπά, κρατώντας το 1-0 για τον Παναθηναϊκό.

Η Εστορίλ έφθασε στην ισοφάριση στο 86ο λεπτό, όταν ο Κλέμπερ εκμεταλλεύθηκε την αναστάτωση στην άμυνα του Παναθηναϊκού και πέτυχε το τελικό 1-1.

Παναθηναϊκός: Στιλ, Χουχούμης, Κουτρουμπής, Μπούρμπος (28’ Τριανταφυλλόπουλος), Λαγός, Δώνης, Μπούι, Ρισβάνης, Ντίνας (68’ Μπεργκ), Ατζαγκούν (61’ Πράνιτς), Καρέλης.

Εστορίλ: Βάγκνερ, Ταβάρες, Αρτούρο (61’ Κλέμπερ), Μάνο, Εσίτι, Καμπρέρα, Σεμπά, Κούκα (68’ Μπαλμπόα), Ραφαέλ, Μπρούνο, Μπαμπάνκο (73’ Αμάντο).