Αθλητικά
EURO 2024: Το πρόγραμμα στην φάση των ομίλων
Ποιες είναι οι 24 ομάδες που προκρίθηκαν στην τελική φάση της διοργάνωσης, πως διαμορφώθηκαν οι 6 όμιλοι. Με ποιο αγώνα θα ξεκινήσει η ποδοσφαιρική γιορτή στην Γερμανία.
Μετά την ολοκλήρωση των τελικών των Play Off του EURO 2024 και τις προκρίσεις της Πολωνίας, της Ουκρανίας και της Γεωργίας συμπληρώθηκαν αντίστοιχα ο 4ος, ο 5ος κι ο 6ος όμιλος της διοργάνωσης και «κλείδωσε» και το τελικό πρόγραμμα των αγώνων των ομίλων της τελικής φάσης που θα διεξαχθεί στα γήπεδα της Γερμανίας.
Η «αυλαία» θ΄ ανοίξει στις 14 Ιουnίου (22:00), με την «οικοδέσποινα» Γερμανία να αντιμετωπίζει την Σκωτία (1ος όμιλος) στην «Αλιάνζ Αρένα» του Μονάχου.
Αναλυτικά το πλήρες πρόγραμμα της τελικής φάσης του EURO 2024:
1η αγωνιστική
14 Ιουνίου
- Γερμανία-Σκωτία (Μόναχο, 21:00)
15 Ιουνίου
- Ουγγαρία-Ελβετία (Κολωνία, 16:00)
- Ισπανία-Κροατία (Βερολίνο, 19:00)
- Ιταλία-Αλβανία (Ντόρτμουντ, 22:00)
16 Ιουνίου
- Πολωνία-Ολλανδία (Αμβούργο, 16:00)
- Σλοβενία-Δανία (Στουτγκάρδη, 19:00)
- Σερβία-Αγγλία (Γκελζενκίρχεν, 22:00)
17 Ιουνίου
- Ουκρανία-Ρουμανία (Μόναχο, 16:00)
- Βέλγιο-Σλοβακία (Φρανκφούρτη, 19:00)
- Αυστρία-Γαλλία (Ντίσελντορφ, 22:00)
18 Ιουνίου
- Τουρκία-Γεωργία (Ντόρτμουντ, 19:00)
- Πορτογαλία-Τσεχία (Λειψία, 22:00)
2η αγωνιστική
19 Ιουνίου
- Κροατία-Αλβανία (Αμβούργο, 16:00)
- Γερμανία-Ουγγαρία (Στουτγκάρδη, 19:00)
- Σκωτία-Ελβετία (Κολωνία, 22:00)
20 Ιουνίου
- Σλοβενία-Σερβία (Μόναχο, 16:00)
- Δανία-Αγγλία (Φρανκφούρτη, 19:00)
- Ισπανία-Ιταλία (Γκελζενκίρχεν, 22:00)
21 Ιουνίου
- Ουκρανία-Σλοβακία (Κολωνία, 16:00)
- Πολωνία-Αυστρία (Βερολίνο, 19:00)
- Ολλανδία-Γαλλία (Λειψία, 22:00)
22 Ιουνίου
- Γεωργία-Τσεχία (Αμβούργο, 16:00)
- Τουρκία-Πορτογαλία (Ντόρτμουντ, 19:00)
- Βέλγιο-Ρουμανία (Ντίσελντορφ, 22:00)
3η αγωνιστική
23 Ιουνίου
- Ελβετία-Γερμανία (Φρανκφούρτη, 22:00)
- Σκωτία-Ουγγαρία (Στουτγκάρδη, 22:00)
24 Ιουνίου
- Κροατία-Ιταλία (Λειψία, 22:00)
- Αλβανία-Ισπανία (Ντίσελντορφ, 22:00)
25 Ιουνίου
- Ολλανδία-Αυστρία (Βερολίνο, 19:00)
- Γαλλία-Πολωνία (Ντόρτμουντ, 19:00)
- Αγγλία-Σλοβενία (Κολονία, 22:00)
- Δανία-Σερβία (Μόναχο, 22:00)
26 Ιουνίου
- Ρουμανία-Σλοβακία (Φρανκφούρτη, 19:00)
- Βέλγιο-Ουκρανία (Στουτγκάρδη, 19:00)
- Τσεχία-Τουρκία (Αμβούργο, 22:00)
- Γεωργία-Πορτογαλία (Γκελζενκίρχεν, 22:00)
ΡΕΠΟ: 27-28/06
Η πρόταση δυσπιστίας “πάει πίσω” ΕΝΦΙΑ και φορολογικές δηλώσεις
Εορτολόγιο - 27 Μαρτίου: Ποιοι γιορτάζουν σήμερα
Ρίτσαρντ Σέρα: Έφυγε από την ζωή ο σπουδαίος εικαστικός (εικόνες)