29 Οκτωβρίου 2022 19:44

Απόλλων Πατρών - Περιστέρι: πρώτη εκτός έδρας νίκη για τους παίκτες του Σπανούλη

Την πρώτη του εκτός έδρας νίκη κατάφερε στην Πάτρα το Περιστέρι, κόντρα στον Απόλλωνα.

-

Τη 2η νίκη του και πρώτη εκτός έδρας πέτυχε το Περιστέρι, 71-77, μετά από «μάχη» στην Πάτρα απέναντι στον Απόλλωνα, για την 4η αγωνιστική της Basket League. Σημειώνοντας τους 5 τελευταίους πόντους των «κυανοκίτρινων» ο Μάρκους Ντένμον αποδείχτηκε καθοριστικός, ενώ ήταν και ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη 24 πόντους, ενώ είχε 4 κλεψίματα και 6 κερδισμένα φάουλ. Εξαιρετική εμφάνιση έκανε για τους νικητές και ο Μίρο Μπίλαν, με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ ο Σακούρ Τζάιστον είχε συγκομιδή 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Ο Απόλλων βρέθηκε νωρίς στο -13 (4-17), επέστρεψε με τους Σίλα, Ντέιβις και Τέιλορ για να προηγηθεί 44-39 στο ημίχρονο, αλλά δέχτηκε επιμέρους σκορ 16-27 στην 3η περίοδο και δεν κατάφερε να «πιάσει» το Περιστέρι στην 4η.

Οι Αχαιοί υποχώρησαν στο 1-3, με τον Τζούνιορ Αντόνιο-Λι Ντέιβις να σημειώνει 20 πόντους (και 9 ριμπάουντ), τον Ράιαν Τέιλορ να μετρά 16 πόντους, ενώ από 10 πόντους πρόσθεσαν οι Μπόγρης και Χέινς-Τζόουνς.

Τα δεκάλεπτα: 22-23, 44-39, 60-66, 71-77

Με «καυτό» τρίο του Μίλαν, Ντέιβις και Ντένμον, το Περιστέρι δεν άφησε περιθώριο για αντίδραση στους Αχαιούς μετά το τζάμπολ, για να προηγηθεί με 4-17! Όμως, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα, πίεσαν στην άμυνα εν συνεχεία, βρήκαν ρυθμό και οι Σίλα, Ντέιβις, Τέιλορ ανέλαβαν δράση. Με επιμέρους σκορ 18-6, ο Απόλλων πλησίασε στο καλάθι, με τη λήξη της 1ης περιόδου (22-23). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στη 2η περίοδο, για να ισοφαρίσει σε 29-29 ο Χέινς-Τζόουνς και να προσπεράσει ο Απόλλων, με 31-29, χάρη σε λέι απ του Τέιλορ. Έκτοτε και μέχρι το ημίχρονο, το προβάδισμα άλλαζε διαρκώς... χέρια. Και μετά το 37-37 από μία εύστοχη βολή του Δημήτρη Μωραϊτη, ο Απόλλων έκανε επιμέρους σκορ 7-2, με πέντε πόντους Χέινς-Τζόουνς και δύο βολές του Ντέιβις, για το 44-39 (σκορ α΄ μέρους).

Απόλλων Πατρών - Περιστέρι - Μπασκετ

Τα... πάνω κάτω... έφεραν οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη, στην 3η περίοδο όταν κυριάρχησαν και αποδίδοντας εξαιρετικά στην επίθεση απάντησαν με δικό τους επιμέρους σκορ 16-27! Με 11 πόντους σερί του Ντένμον, με την επανέναρξη της αναμέτρησης το Περιστέρι ξέφυγε με +4 (46-50). Το Περιστέρι βρέθηκε δύο φορές και στο +9 (46-55 και 48-57). Οι Τέιλορ και Καράμπελας κράτησαν «ζωντανό» τον Απόλλωνα μειώνοντας στους 3 (59-62), αλλά ο Μπίλαν έβαλε την... υπογραφή του, σημειώνοντας σερί πόντων για το 60-66 στο 30ό λεπτό.

Αν και η ομάδα της Πάτρας πλησίασε στους 3 πόντους, 63-66, μετά το τρίποντο του Χέινς-Τζόουνς, με την έναρξη της 4ης περιόδου, ενώ ήταν στο -4 (68-72) με τρίποντο του Ντέιβις και λέι απ του Γιώργου Μπόγρη ... έκτοτε έχασε την επαφή με τους «κυανοκίτρινους». Ο Ντένμον πέτυχε 5 σερί πόντους (68-77) και στα 2:08΄΄ που απέμεναν ο Απόλλων δεν μπόρεσε να καλύψει τη διαφορά των 9 πόντων. Μόνο δύο βολές σημείωσε ο Ντέιβις και το Περιστέρι επικράτησε με 71-77.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Γ., Πιτσίλκας, Αγραφιώτης Ιωάν.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Γκρίφιν 2, Ντέιβις 20 (2), Μπόγρης 10, Χέινς-Τζόουνς 10 (2), Καλχούν, Βησσαρίου, Σίλα 6, Τέιλορ 16 (1), Καράμπελας 4, Κογιώνης, Μαστρογιαννόπουλος 3 (1)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Βασίλης Σπανούλης): Μπίλαν 17, Ραντάνοφ 7, Πουλιανίτης 7 (1), Ντένμον 24 (5), Ντέιβις 3 (1), Τζάιστον 16, Φρανσίσκο, Μωραϊτης 3, Γκιουζέλης, Ζούγρης

Χανιά: Τουρίστας πέθανε κολυμπώντας

Εκπτώσεις: Πότε είναι η Black Friday

Ρωσία: “Πυρά” σε Βρετανία και Ουκρανία για Nord Stream και επιθέσεις στην Κριμαία