04 Μαΐου 2022 10:07

NBA Play Offs: Οι Μπακς ηττήθηκαν από τους Σέλτικς

Οι Σέλτικς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο Game 2 και να ισοφαρίσουν την σειρά των ημιτελικών της Ανατολή. Εκπληκτικό ματς έγινε και πάλι στο Μέμφις.

-

Οι Σέλτικς έπαιζαν με την «πλάτη στον τοίχο» μετά την ήττα στο Game 1 από τους Μπακς και κάνοντας ένα εξαιρετικό πρώτο μέρος (65-40) κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στο Game 2 με 109-86 και να ισοφαρίσουν την σειρά των ημιτελικών της Ανατολής σε 1-1. Χαρακτηριστικό του αγώνα ότι η Βοστώνη είχε 20/43 τρίποντα (46,5%) ενώ οι Μπακς είχαν μόλις 3/18 (16,7%).

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στο Μιλγουόκι για τα επόμενα δύο ματς με τα «ελάφια» να διατηρούν το πλεονέκτημα έδρας μετά το break του πρώτου αγώνα.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος αλλά έκλεισε το παιχνίδι με 28 πόντους (10/23 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/9 βολές), 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ αλλά και 6 λάθη σε 38 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα ο Τζρου Χόλιντεϊ είχε 19 πόντους αλλά ήταν άστοχος (7/20 σουτ) ενώ από 13 πόντους πρόσθεσαν οι Μπόμπι Πόρτις και Πατ Κόνατον.

Για τους «Κέλτες», που αγωνίστηκαν χωρις τον Μάρκους Σμαρτ, ο Τζέιλεν Μπράουν σημείωσε 30 πόντους (τους 25 στο πρώτο μέρος) με τον Τζέισον Τέιτουμ να τον ακολουθεί σε απόδοση με 29 πόντους και 8 ασίστ. Εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση ήταν ο Γκραντ Γουίλιαμς, που περιόρισε τον Αντετοκούνμπο αλλά έκανε και ρεκόρ καριέρας με 21 πόντους (6/9 τρίποντα).

Εκπληκτικό ματς έγινε και πάλι στο Μέμφις, όπου οι Γκρίζλις με τον Τζα Μοράντ σε απίθανο βράδυ κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Γουόριορς και να ισοφαρίσουν την σειρά των ημιτελικών της Δύσης σε 1-1.

AP - ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ - ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ

Ο Μοράντ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 47 πόντους (10/19 εύστοχα δίποντα, 5/12 τρίποντα, 12/13 βολές), 8 ριμπάουντ και 8 ασίστ σε 41 λεπτά συμμετοχής ενώ σημείωσε και τους τελευταίους 15 πόντους της ομάδας του. Για τους γηπεδούχους ο Ζαϊρ Γουίλιαμς πρόσθεσε 14 πόντους ενώ ο Τζάρεν Τζάκσον είχε 12 πόντους πριν αποβληθεί με 6 φάουλ για 3ο ματς στην φετινή postseason.

Για τους «πολεμιστές» ο Στεφ Κάρι σημείωσε 27 πόντους ενώ είχε 9 ριμπάουντ και 8 ασίστ με τον Τζόρνταν Πουλ να προσθέτει 20 πόντους.

Χαρακτηριστικό του παιχνιδιού ο τραυματισμός του Γκάρι Πέιτον μόλις δύο λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα από σκληρό φάουλ του Ντίλον Μπρουκς ο οποίος αποβλήθηκε με fragrant 2 φάουλ.

Champions League: Στον τελικό η Λίβερπουλ με ανατροπή

Νεκρά παιδιά στην Πάτρα - Λέων: Υπήρξαν αστοχίες σε πορίσματα ιατροδικαστών

Ενεργειακή κρίση - Μέτρα στήριξης: κυβερνητικό “πακέτο” 2,5 + 4,3 δις ευρώ